СДСМ со реакција за искршените штабови: Провокации нема да нѐ спречат!

„Обидите за провокации не можат да ги спречат демократските промени што носат живот за сите во Македонија“, реагираа денеска преку соопштение од СДСМ и побараа од надлежните да ги расветлат случаите за искршение партиски штабови на СДСМ во Битола, Скопје и Охрид што се случија деновиве.

„Демократските процеси се почнати, а тие подразбидаат праведно и правично општество за сите, во кое што секој кој го нарушува мирот на граѓаните ќе мора да понесе одговорност“, соопштија од СДСМ.

Од СДСМ соопштија дека инцидентите од изминатото денонокие се пријавени на надлежните органи и дека на сличен начин, со фрлање камења се искршени надворешни прозорци на неколку штабови на СДСМ во Кланица – Битола, во Ново Лисиче - Скопје, во Сопиште и во Охрид.

„Очекуваме надлежните органи да ги расветлат случаите.Посочуваме дека какви било провокации за тесно патриски цели можат само да стават во неволја недолжни граѓани, а не можат да ја спречат демократската обнова на Република Македонија“, соопштија од СДСМ.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе