Пратеникот Максим Димитриевски ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово. Самиот Димитриевски на својот Фејсбук профил се заблагодари на честа што му била укажана о напиша дека ќе ја оправда укажаната доверба. 

„Благодарам на укажаната чест од страна на колегите од СДСМ, претседателот Зоран Заев и граѓаните за номинацијата за кандидат за градоначалник на претстојните локални избори во Куманово.
„Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во визија за достоинствено Куманово и просперитетна Република Македонија.
Одиме во ПОБЕДА за сите граѓани!“, напиша Димитриевски.

СДСМ објави уште неколку имиња на кандидати за градоначалници, па така во Прилеп, директорот на градската болница, Илија Јовановски ќе му се спротивстави на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник Марјан Ристески, а во Крива Паланка кандидат на СДСМ ќе биде Борјанчо Мицевски.

Засега останува неизвесно што ќе одлучи СДСМ за Општина Центар, дали ќе го поддржи актуелниот градоначалник Андреј Жерновски, кој патем собра потписи за независна кандидатура, или ќе се определи за друг кандидат. 

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе