ВМРО-ДПМНЕ

Пешевска: Да се расчисти случајот со знамето на голема Албанија над стадионот во Чаир

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува вчерашниот инцидент во кој се промовираше мапа со голема Албанија, во чии граници има и делови од Република Македонија, на фудбалскиот натпревар во скопски Чаир, изјави Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ.

Жаклина Пешевска

„ВМРО-ДПМНЕ бара надлежните органи да го расчистат случајот и да го санкционираат побудувањето на националистичките страсти и ширење на етничката нетрпеливост. Ова е втор ваков случај на оспорување на територијалниот интегритет и суверенитет за кус период. Пред само неколку недели во центарот на Куманово од јарбол беше симнато Македонското државно знаме и на негово место беше развиорено знамето на Албанија. Заедничко за двата срамни инциденти е тоа што тие се директно инспирирани од негаторските изјави кон Република Македонија кои во континуитет ги гледаме и од страна на странски, но и од домашни политичари.          Најголемата одговорност за ваквите напади кон Македонија и македонскиот народ и кон сите државни и национални обележја лежи токму во сервилниот, поданички и антидржавен однос на криминалецот Зоран Заев.

Само за да се дограби до власт, иако загуби на декемвриските избори, Заев ги прифаќа сите антимакедонски уцени и се согласува на сите отстапки кои одат на штета на државните и националните интереси. Заев е убеден дека доколку ја реализира тиранската платформа и доколку молчи за симнувањето на македонското знаме, мапите на голема Албанија или изјавите на Зијадин Села, ќе успее да формира тиранска влада и да се спаси од кривична одговорност за криминалите што ги има направено. Реализирањето на тиранската платформа ќе значи целосна двојазичност на Македонија, промена на знамето, грбот и химната, промена на името по грчки терк и федерализација на државата, што во крајна фаза ќе доведе до растурање на државата“, рече Пешевска и апелираше до СДСМ да ја отфрли тиранската платформа и да прифати нови парламентарни избори.              

 

Референдумот во Дојран во недела е поделикатен од оние во Гевгелија, Богданци и Валандово, зашто отворањето рудник во Казандол може да го кутне во уште потешка агонија eзерото кое е прогласено за споменик на природата. 

повеќе

Во Франција, пред, по и за време на Втората светска војна, пушењето, особено француски марки цигари, било чин на патриотизам. 

повеќе

Не постојат „повисоки интереси" од типот на членството во Европската Унија или НАТО алијансата за кои вреди да се прават потценувачки компромиси.

повеќе