ПОЧНАА СРЕДБИТЕ

Откако ги ислуша Ахмети и Тачи, Хан на одвоени разговори со Груевски и Заев

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во претпладневните часови во ЕУ Инфо центарот имаше средба со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Моментално Хан се наоѓа во Пржино каде се најавени одделни разговори со првите луѓе на двете најголеми политички партии - Никола Груевски и Зоран Заев, а потоа од 17 часот сите лидери ќе седнат на заедничка маса. 

Откако излезе од ЕУ Инфо центарот, еврокомесарот Хан беше пречекан и испратен накај Пржино со голем транспарент „Нема правда, нема мир“.

По вчерашната посета на Нуланд, нови насоки, предлози и решенија за излез од политичката криза ќе се бараат во резиденцијата на Аиво Орав. Токму таму по маратонската средба на 2 јуни „падна“ и првиот договор за нови избори во април. Можноста за предвремени избори неодамна ја отфрли социјамократот Заев кој излезе од преговарачкиот процес со Груевски. Засега не се знае дали ваквите преговори ќе продолжат, во која форма и дали ќе бидат задржани сите точки од 2 јуни.

Исходот од лидерската средба доцна попладне по 18,30 часот се очекува да го објави самиот Хан, а во меѓувреме на разговорите треба да им се приклучат и Ховит, Вајгел и Кукан. 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе