ПРЕГОВОРИ ЗА НОВА ВЛАДА

Османи за МКД.мк: Ја разгледуваме опцијата ДУИ да оди во опозиција

На денешната седница на централното претседателство на ДУИ ќе ја разгледуваме и опцијата ДУИ да остане во опозиција, потврди за МКД.мк порталот на ДУИ Бујар Османи.

Претходно и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во изјава за неколку медиуми рече дека е мала можноста да има договор денеска.

„Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција“, рече Ахмети.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе