Според албански медиуми: Незадоволство во ДУИ од проширувањето на Владата

Во редовите на ДУИ официјално владее молк, но внатре во партијата постои отворено незадоволство од влегувањето на Беса на Африм Гаши и на ДПА во Владата, пишува агенцијата ИНА.

На седниците на претседателството на ДУИ најголемо незадоволство постои од влегувањето на Беса на Гаши во владината коалиција, затоа што таа партија за време на локалните избори најмногу ја напаѓаше ДУИ.

„Според некои неофицијални информации за ова проширување на владината коалиција имало сериозно негодување на партиските форуми, но последната одлука ја донесе претседателот Али Ахмети. Тој ги толкуваше новосоздадените околности за проиширување на Владата со цел да се создаде стабилност во рамки на парламентарното мнозинство“, велат за ИНА партиски извори од ДУИ.

Според истите извори, двете нови партии во Владата нема да имаат никаква релевантност ако се знае дека кормилото во Владата цврсто го држат СДСМ и ДУИ како основни носители на владината коалиција.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе