НДМ: За нас гласаа 12.112 граѓани, освоивме седум советнички места и еден кандидат за градоначалник во вториот круг

Народно движење за Македонија соопшти дека на локалните избори оствари изборен резултат од 12.112 гласови, седум советнички мандати и еден кандидат за градоначалник во вториот круг.

НДМ се заблагодарува до сите оние кои дадоа подршката за листите на НДМ, меѓутоа, останува горчливиот факт дека овој изборен резултат се уште не е доволен за процесот на рушење на двопартизмот, кој, НДМ го започна храбро, решително и во интерес на народот, се вели во партиското соопштение.

„За жал, народот и на овие избори во најголем дел подршката ја даде за ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ кои 27 години се менувата на власт, а на земјата не ѝ оди добро. Ја користиме приликата да им ја честитаме големата изборна победа на колегите од СДСМ и нивните коалициски партнери“, соопшти НДМ.

Уништувањето на шумите е една од најголемите еколошки катастрофи со кои се соочуваме, после загадениот воздух.

повеќе

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе