Кекеновски: Сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да поднесат оставки

Овој „боксеров" и театарски статист не реагираше вака кога амнестираше терористи и кога преговараше за тиранската платформа. Бајаги задоцнил со глумење патриотизам и покажување сила, реагира претседателот на здружението Фродем Јове Кекеновски на денешниот настап на пратеникот Никола Груевски.

Кекеновски и внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, кои настапуваат како фракција во партијата ги повикаа сите пратеници да поднесат оставка на функцијата пратеник, а истото да важи и за останатите од партиската листа. „Во спротивно ќе бидат пасивни соученици кои придонеле за разградување на државата, а не презеле ништо“, коментираат од ФРОДЕМ и внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ - фракција во партијата.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе