Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ осомничен за поткуп на гласачи, партијата вели тоа е „местенка“

Полицијата во Кочани повикала на разговор кандидат за советник на ВМРО-ДПМНЕ под сомнение за поткуп на гласачи.

Случајот се работи во консултација и по налог на Јавно обвинителство. Кандидатот за советник бил повикан во станица и кај него се пронајдени пари, списоци со гласачи и други материјали.

ВМРО-ДПМНЕ реагираше со соопштение во кое тврди дека сослушувањето на нивниот кандидат за советник во Кочани е одраз на стравот на СДСМ од изборниот пораз. Toa, според партијата, e само обид на затскривање на вистинските нерегуларности кои се случија во овој предизборен период.

„ВМРО-ДПМНЕ е силно и ужива голема поддршка кај граѓаните, тоа е болката на СДС и причината за сите местенки“, се вели во реакцијата.

 

 

 

„Не сакам да умрам", моли едно преплашено девојче од една од воените зони, „сакам само да учам".

повеќе

Физичарот Стивен Хокинг го револуционизира начинот на кој научниците размислуваат за тоа како почнал нашиот универзум и како се однесува.

повеќе

Словенечкиот филозоф Славој Жижек за британски Индипендент ја коментира изјавата на рускиот претседател Владимир Путин за новото нуклеарно вооружување.

повеќе