Седница на Централниот комитет

И официјално, на 22 и 23 декември на вонреден конгрес ВМРО-ДПМНЕ ќе избере нов претседател

На 22 и 23 декември во Валандово ќе се одржи вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој по неотповикливата оставка на Никола Груевски ќе се избере нов партиски лидер.

Според Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата на вонредниот конгрес ќе учествуваат 544 делегати кои ќе треба да го изберат наследникот на Груевски.

Рокот за кандидатури е до 21-ви декември до 15 часот. Кандидатурите се поднесуваат во архивата на партијата од страна на заинтересираните кандидати или од нив овластени лица.

Неофицијално, засега најсериозни кандидати за претседателското место на ВМРО-ДПМНЕ се Мицкоски, Никола Попоски, Антонијо Милошоски и Илија Димовски.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе