ПРОМЕНИ ВО СОБРАНИСКИОТ СОСТАВ

Чедомир Саздовски стана независен пратеник, не е веќе член на ГРОМ

Пратеникот на Граѓанската опција за Македонија Чедомир Саздовски ја напушти партијата која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и отсега во Собранието ќе делува како независен пратеник. Саздовски порано беше член на СДСМ.

Чедомир Саздовски

Поранешниот близок соработник на првиот човек на ГРОМ Стефче Јакимовски, вчера го известил претседателот на Собранието Талат Џафери дека отсега ќе работи како независен пратеник.

ГРОМ во последниот парламентарен состав имаше двајца пратеници, а сега само Панчо Минов ќе делува како пратеник на партијата на Јакимовски.

Градоначалникот на Карпош Стефчо Јакимовски на последните локални избори во неделата доживеа пораз од противкандидатот на СДСМ.

Саздовски вели дека оваа одлука ја донел уште на 27 април, кога се случи насилството врз пратениците во Собранието.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе