Анкета на ТВ Телма: СДСМ станува најпопуларна партија меѓу Албанците

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија станува најпопуларната партија меѓу Албанците, покажуваат резултатите од последната анкета на ТВ Телма. 

На прашањето „доколку утре се одржат парламентарни избори за која партија би гласале“, 20,4 отсто од анкетираните Албанци во Македонија, одговориле дека би гласале за СДСМ. За ДУИ би гласале 14 отсто, за БЕСА 15%, за ДПА 10% и за Алијансата за Албанците 6 проценти од албанските гласачи, покажуваат резултатите од анкетата на ТВ Телма и МЦМС.

Оваа телефонска анкета е спроведена од М Проект, на репрезентативен примерок од 1.000 испитаници од 4 до 10 февруари.

Се проценува дека на предвремените парламентарни избори одржани лани на 11 декември, СДСМ освои околу 60.000 гласа од албанското гласачко тело во Македонија. 

Историјата не е политички договор за добрососедство, туку сеопфатна студија за минатото, од која треба да се влечат поуки за сегашноста и патокази кон иднината.

повеќе

Владата и Министерстовто за култура треба да се дистанцираат од овој т.н. марш и да прекинат да го поддржуваат.

повеќе

Приказната ја почна новиот премиер со изјавата дека сме с'штиот народ, а ја продолжи екс-премиерот Георгиевски со својот пост на својот фејсбук профил.

повеќе