Ахмети-Тачи: Сите граѓани на Македонија треба масовно да излезат на референдумот

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, на денешната средба со претседателот на Косово, Хашим Тачи разговараше за референдумот на 30 септември, како и за случувањата во регионот, со посебен акцент на дијалогот помеѓу Косово и Србија.

Ахмети, како што соопштија од ДУИ, го запознал Тачи со текот на кампањата за референдумот, подвлекувајќи ја големата важност од успешната реализација на Договорот од Преспа. 

Ахмети и Тачи се согласиле дека Албанците и воопшто сите граѓани на Македонија треба масовно да излезат и да гласаат „про“ НАТО и ЕУ. 

„Соговорниците заклучија дека единствената иднина за земјите од Западен Балкан, која обезбедува одржлив мир, безбедност и стабилност, е евроатланската интеграција. 

Ахмети целосно ги подржува интензивните напори на институциите на Косово со меѓународна помош за конечно решение на дијалогот со Белград во врска со демаркацијата на границата. Време е за целосна интеграција на Југоисточна Европа во НАТО и ЕУ“, се вели во партиското соопштение.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе