Партии

Претседателот на Партијата на Македонците во Србија Горан Илиевски за ТВ Н1 изјави дека во Србија има лажна слика за Македонија.

23 Август 2017 - 21:42

Собранието треба да го разреши членот на Државната изборна комисија Бедредин Ибраими и да избере нов член, по предлог на Беса, бара оваа партија повикувајќи се на законските прописи.

23 Август 2017 - 20:36

Изградба на патот Градско-Дреново е проект за кој предходната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ аплицираше преку ИПА фонодвите, наменети за транспорт.  Средствата во висина од 35,4 милиони евра за изградба на делницата Градско-Дреново во должина од 15 километри, беа обезбедени уште пред СДСМ и Сугарески да дојдат на власт, реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на министерот за транспорт Горан Сугарески.

23 Август 2017 - 18:55

СДМС без никаков срам ги лаже пензионерите во Република Македонија и тие од  септември нема да добијат покачување за 2.100 денари како што ги лажеа, туку само 180 денари повеќе, реагира Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ. Таа вели дека Владата на СДСМ и Заев го крати планираното зголемување за 5% на пензиите и тие наместо како досега да добијат за 650 денари повисока пензија, сега ќе добијат покачување за само 180 денари и додава дека додека ВМРО-ДПМНЕ со носење на мерки го подобрувала животот на пензиониерите, СДСМ ги исмевале. 

23 Август 2017 - 13:20

Жерновски и СДСМ ја втурнаа Општина Центар во вистински хаос, а градоначалникот Андреј Жерновски и СДСМ пред четири години ги манипулираа и ги доведоа во заблуда граѓаните на Центар ветувајќи се и сешто, за сега 4 години подоцна најголем дел од ветувањата да не бидат реализирани, реагира Горан Богдановски од ВРМО-ДПМНЕ. Тој додава дека Жерновски и СДМС пред четири години ветиле два монтажни паркинзи, едниот во Капиштец на улица Козара, другиот кај Југодрво, но ниту еден од двата паркинзи не е направен.

23 Август 2017 - 11:53

Во врска со одлуката на Министерството за надворешни работи на Република Србија да го повлече целиот персонал од нивната Амбасада во Република Македонија и сериозните обвинувања на нивниот министер Ивица Дачиќ за наводни офанзивни разузнавачки активности во кои е замешан странски фактор, претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, упати реакција во која вели дека јавноста и по иминати 48 часа, не доби никакви аргументи и докази кои би ги поткрепиле многу сериозните обвинувања на српските власти. 

23 Август 2017 - 11:43

Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во проширен состав и претседателите на Општинските организации на партијата на денешната седница дискутирале за актуелната политичка состојба во земјата, за процесот на спроведување реформи во државата во интерес на граѓаните и донеле неколку одлуки во пресрет на локалните избори.

23 Август 2017 - 00:11

ВМРО-ДПМНЕ со лажни вести шири  манипулации за реализираните аукции на домашниот пазар на хартии од вредност и за девизните резерви, реагираат од СДСМ.  Според владеачката партија, тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за некакво наводно намалување на девизните резерви, се неиздржани. Станува збор за редовна пракса на плаќање од единствената државна сметка на доспеани рати за кредити, камати и стари долгови направени токму од претходната власт.

22 Август 2017 - 14:03

Демократскиот сојуз смета дека повлекувањето на персоналот од амбасадата на Република Србија е сценарио за дестабилизација на Балканот од пошироки размери, каде се испреплетуваат геостратешки интереси на повеќе центри на моќ. Со овој непромислен, избрзан и не автентичен (српски) акт, главната цел е да се блокираат евроатланските процеси на Македонија и да се спречи или забави приемот на Македонија во НАТО и почетокот на преговорите за влез во Европската Унија, додаваат од партијата. 

22 Август 2017 - 13:01

Васко Робовалиев од ВМРО-ДПМНЕ реагира дека Андреј Жерновски и општина Центар ги заборавиле ветените проекти кои требало да ги реализираат во Маџир Маало и вели дека местото наликува на сцена од средновековен филм. Според Робовалиев, Маџир Маало е пример за лажните ветувања на Жерновски и СДСМ. 

22 Август 2017 - 11:52

СДСM ја исцеди државната каса. Заради неспособноста на Заев и тесната група околу него се заканува крах на буџетот. Затоа само по основ на повлечени девизни резерви и издадени државни хартии од вредност периодов ја уништија фискалната моќ на државата. Се испозадолжија, а пари нема ниту за ветеното покачување на пензиите, ниту за просечна плата од 30.000 денари, реагира ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за неплаќањето даноци на 37 државни и приватни компании.

22 Август 2017 - 10:00

Криминалното работење на поранешната власт на ВМРО-ДПМНЕ секојдневно се разоткрива. Поранешни функционери во Управата за јавни приходи од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на незаконски начин им овозможиле на 37 фирми да бидат изземени од законските постапки за наплата на милионски долгови, поради неплаќање данок, соопшти СДСМ. 

22 Август 2017 - 09:56

Владата на СДСМ преку Министерството за труд и социјална политика и министерката Царовска испрати дописи до општините во кои се бара обезбедување на локации за изградба на објекти за домување кои ќе бидат за населување на мигранти. Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, манипулираат со дописи од министерството од 2011-та година, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

22 Август 2017 - 07:15

Плод на работата на Коце Трајановски е изгубениот сјај што Скопје некогаш го поседуваше како главен град на Република Македонија, реагира СДСМ на отчетот на скопскиот градоначалник. 

21 Август 2017 - 15:54

Кадрите на СДСМ и Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска повеќе време одвојуваат за анализа на сите детали околу згрижување на мигрантите, наместо да се запознаат со проблематиката за заштита на згрижување на деца од предучилишна возраст, реагира Марија Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ. Јакимовска додава дека СДСМ додека имаа технички министер за труд и социјална политика не отворија ниту една градинка, како што немаа отворено и ниту една градинка во нивното владеење пред 2006 година. 

21 Август 2017 - 14:38

Сведоци сме на уште едeн во типично балкански стил политички „реалити шоу“ со повлекувањето на целокупниот персонал (!) на амбасадата на Србија во Скопје, вклучувајки ја и нејзината екселенција амбасадор!?

повеќе

Собранието треба да се врати во претходната состојба.

повеќе

Нашата страна или многу наивно играла според некои свои знаења и без правила и принципи или ја свиткала кичмата.

повеќе