Партии

Внатрепартиската Иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот состанок на централниот комитет оценила и ќе продолжи со активностите до конечна реализација на целите. 

17 Декември 2017 - 17:45

ВМРО-ДПМНЕ утринава излезе со редовното барање за ослободување на сите притворени за насилството во Собранието на 27 април и најави протест попладне пред Министерството за правда.

 

17 Декември 2017 - 11:54

Владата која што ја предводев од 2006 до 2016 беше фокусирана на ЕУ-интеграциите. Во овој период добивме неколку позитивни препораки за отворање на преговорите од страна на Европската комисија, но за жал поради билатералниот проблем со Грција, процесот не започна, изјави лидерот во оставка на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е во оставка, на денешната „Академија за млади лидери - дијалог за градење силно општество“ во организација на подмаладокот на партијата - Унијата на млади сили.

16 Декември 2017 - 17:58

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Влатко Ѓорчев и Александар Николоски се сретнал со меѓународниот секретар на Европската народна партија (ЕПП) Патрик Волер со кого разговарале за соработката на партијата со семејството на ЕПП, како и за актуелните случувања во државата.

 

16 Декември 2017 - 14:36

Одлуката околу решението на проблемот кој што го има Република Грција со нашето име не е и не може да биде екслузивна сопственост само на одредени политичари, па ниту на владејачкото мнозинство во Собранието, реагира ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на претседателот на Парламентот, Талат Џафери.  

16 Декември 2017 - 13:07

Либерално-демократската младина оценува дека свесното и системско уништување на зеленилото и дрвата, збогатено со ефектот од скопската урбана мафија поддржана од минатата власт, меѓу другото, доведе до енормна загаденост и лош квалитет на воздухот.

16 Декември 2017 - 12:23

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ утринава повторно побара ослободување од притвор на сите обвинети за насилството во Собранието на 27 април и најави дека попладне во 16 часот ќе организира протест пред Истражниот затвор во Шуто Оризари.

16 Декември 2017 - 10:12

Владимир Пешевски, поранешен вицепремиер за економски прашања (2009-2017) и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се повлекува од политиката за да му се посвети на бизнисот.

15 Декември 2017 - 22:20

Македонија се гуши во смог со астрономски вредности и секое намалување на загадувањето значи спасено здравје и живот на граѓаните, оценува ДОМ во денешното соопштение во кое предлага итни, но и среднорочни и долгорочни мерки. 

15 Декември 2017 - 12:06

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека нема да учествува во работата на Собранието на ниту една од трите закажани седници за денеска. 

15 Декември 2017 - 11:56

Левица Куманово, преку соопштение бара средствата во вредност од 1.722.000 денари, од буџетoт на општината, предвидени за украсување на градот да се пренаменат за прифаτилиште за бездомните граѓани.

15 Декември 2017 - 11:14

Пратеникот Артан Груби од ДУИ денеска потврди дека се заршени разговорите меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ во врска со владиниот состав.

14 Декември 2017 - 16:17

Поминаа три дена од одлуката за одржување на вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Собирањето потписи за поддршка и внатрепартиската кампања започна.

Чуствувам потреба да испратам неколку пораки до кандидатите и потенцијалните кандидати за претседател на партијата, до нивните соработници во нивната внатрепартиска кампања, до делегатите на Конгресот и до партиските тела и членови, пишува Никола Груевски во пораката.

 

14 Декември 2017 - 16:11

Teaтарот на собраниската Комисија за европски прашања продолжува, а ние немаме намера да учествуваме во таква дебата, изјави денеска пратеникот на Беса Фадиљ Зендели за нивното неучество на денешната дебата за предлог законот за јазиците.

14 Декември 2017 - 15:23

Васко Ковачевски, пратеник на СДСМ, најави дека заминува од функцијата пратеник бидејќи ќе биде назначен за нов директор на РЕК Битола.

14 Декември 2017 - 15:21

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе