Пак земјотрес во Македонија, овојпат во Карбинци

Трет земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Македонија во 19,37 минути. Епицентарот на земјотресот беше на 10 киломeтри од Карбинци и длабочина од 5 километри.

Денеска во 15,57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината со јачина од 1,4 степени, а во 13,20 часот беше регистриран уште еден земјотрес со јачина од 1,9 степени според Рихтер.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе