ОЈО демантира дека имало претрес кај Јанева, „одземен ѝ е само мобилниот“

Основното јавно обвинителство за МКД.мк демантира дека бил извршен претрес во домот на Катица Јанева, откако извори од гевгелиската полиција јавија дека неколку часа било претресувано живеалиштето на специјалната обвинителка. Јанева денеска поднесе оставка од функцијата специјален јавен обвинител.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе