ОЈО демантира дека имало претрес кај Јанева, „одземен ѝ е само мобилниот“

Основното јавно обвинителство за МКД.мк демантира дека бил извршен претрес во домот на Катица Јанева, откако извори од гевгелиската полиција јавија дека неколку часа било претресувано живеалиштето на специјалната обвинителка. Јанева денеска поднесе оставка од функцијата специјален јавен обвинител.

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе