Образование и здравство

Со паралелно тестирање на грип и на ковид-19 во лабораторијата на Институтот за јавно здравје добиени се седум тестови позитивни и на двете вирусни заболувања, на ковид-19 и на грип, односно на флурона, како што стручно е именувана оваа двојна зараза. До 16 јануари годинава во Македонија се регистрирани 2.653 случаи на грип, што е за 6,1 пати повеќе во споредба со претходната сезона карактеристична за вирусното заболување - грипот, а е помал бројот на болни во споредба со сезоната која претходеше на појавата на ковид-19, но воопшто и во поглед на десет години пред тоа. 

23 Јануари 2022 - 03:29

Во последните 24 часа регистрирани се уште 1.913 заразени лица со ковид-19 од направени 7.219 тестови, од кои 243 лица повторно се позитивни на вирусот. Починати се 16 лица во овој временски период, а запишани се уште пет смртни случаи регистрирани со МојТермин, oд починатите 10 биле целосно вакцинирани. По Скопје со близу 11 илјади активни случаи, е Битола со 1.650 болни, односно позитивни на вирусот.

22 Јануари 2022 - 20:19

„Еден млад пациент доби срце, кај двајца пациенти на дијализа веќе се трансплантираат бубрезите, додека уште неколку пациенти во наредните денови ќе можат да добијат коскени ткива“, информира Министерството за здравство дека едно храбро семејство дало согласност од починат член на семејството да ги донираат органите.

22 Јануари 2022 - 16:55

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на ковид-19: Скопје – 1.047, Битола – 178, Кавадарци – 89, Куманово – 73, Тетово - 66, Гевгелија – 63, Прилеп – 47, Кочани – 42, Велес – 41, Гостивар – 39, Неготино – 37, Струмица – 33, Кичево и Ресен – по 28, Охрид, Берово и Валандово – по 25, Делчево – 24, Штип – 22, Струга и Радовиш - по 21, Свети Николе – 14, Крушево и Демир Хисар – по 11, Богданци – 10, Крива Паланка – 9, Македонска Каменица – 8, Дебар, Пробиштип, Кратово и Пехчево – по 6, Виница и Македонски Брод – по 3, Демир Капија и Дојран – по 2.

21 Јануари 2022 - 19:17

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од ковид-19 од десет дена да се намали на седум дена, изјави денеска министерот за здравство Беким Сали.

21 Јануари 2022 - 17:05

Министерството за образование и наука објави повици за стипендии за додипломски и постдипломски студии во Грција и за стипендии за магистерски и докторски студии во Грузија.

21 Јануари 2022 - 13:04

Во ковид-центрите во болниците во државава во моментот се лекуваат 512 пациенти, од кои 177 се во ковид – центрите во Скопје, а 335 на инфективните одделенија во другите градови.

21 Јануари 2022 - 12:29

Лесното пренесување на новата варијанта на ковид-19 – омикрон, како во светот, така и кај нас, придонесе за драстично зголемување на бројот на новозаразени. Според последните податоци во земјава се активни 19.104 случаи. Од почетокот на пандемијата досега се направени вкупно 1.727.856 тестирања, дијагностицирани се 250.876 заболени, оздравеа 223.606 пациенти, а починаа 8.166 лица.

21 Јануари 2022 - 08:02

Во изминатите 24 часа направени се 4.021 тест од кои се регистрирани 1.172 нови случаи на ковид-19, односно позитивни се 29 отсто од тестираните. Оздравени се 553 пациенти, а починаа 12 лица на возраст од 30 до 84 години. Дополнително е пријавено уште едно лице кое починало на 15 јануари. Од починатите петмина биле целосно вакцинирани.

20 Јануари 2022 - 16:19

Промените во Комисијата за заразни болести ќе бидат во насока на проширување и дополнување на нејзиниот состав, со нови, професионални кадри од повеќе области. Во тек се дискусиите, а во таа насока денеска имав состанок со претседателот и секретарот на Комисијата, вели министерот за здравство Беким Сали.

20 Јануари 2022 - 15:28

Министерството за образование и наука информира дека од денеска до 31 јануари повторно е достапна можноста за аплицирање за субвенциониран студентски оброк, за студенти кои ги исполнуваат законските услови, но кои досега не успеале да се пријават и / или да го остварат ова право. Оваа можност е достапна од 20-ти до 30-ти, односно до 31-ви во месецот.

20 Јануари 2022 - 11:51

Министерството за образование и наука испрати допис до училиштата во наредните денови, кога и учениците се на распуст, да не се оди на работа, со цел да се заштеди енергија.

20 Јануари 2022 - 10:54

Бројот на активни случаи секојдневно се зголемува. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, нивниот број во државава достигна 18.498 од кои повеќе од половина – 9.714 се во Скопје. Расте и бројот на реинфекции.

20 Јануари 2022 - 07:38

Директорот на Институтот за имунологија, д-р Александар Петличковски оценува дека сме некаде околу пикот на сојот омикрон, со оглед дека и во земјите во соседството и во земјите во Западна Европа, овој последен бран се ширеше многу брзо и многу побрзо стивнуваше, но порачува дека не е момент да се фрлат маските, бидејќи пандемијата не е завршена.

19 Јануари 2022 - 21:30

Од направени 6.353 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 2.051 нов случај на ковид-19, односно позитивни биле 32 отсто од тестираните. Од нив половината се во Скопје. Оздравени се 747 пациенти, а починаа 7 лица на возраст од 48 до 86 години. Дополнително се пријавени уште 7 лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи достигна 18.498.

19 Јануари 2022 - 17:14

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе