За три дена нови 210 случаи на ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022) направени се 4.620 тестови, а регистрирани се 210 нови случаи на ковид-19: Скопје –85, Битола – 51, Прилеп – 14, Кавадарци – 8, Охрид и Штип – по 7, Струмица – 6, Гостивар, Делчево и Берово – по 4, Куманово, Тетово, Велес и Кичево – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Струга, Неготино, Пробиштип и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (210), регистрирани се 32 реинфекции.

Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од: Скопје – 73, Битола – 23, Велес – 8, Куманово, Кавадарци и Штип – по 5, Кичево – 4, Прилеп, Гостивар и Струмица – по 3, Тетово и Гевгелија – по 2, Охрид, Неготино, Кратово и Демир Капија - по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022),нема пријавено починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин,нема пријавено починати лица.

Направени се 4.620 тестови преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-141, ЦЈЗ Битола-115, ЦЈЗ Прилеп-42,ЦЈЗ Тетово-19,ЦЈЗ Куманово-39,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–104,Жан Митрев (Филип Втори)-57,Авицена-68, Биотек-168, Систина-73, лабораторија Лаор-64,Синлаб-4, Ремедика-16, Плодност-42, Генеа-28,Никоб Лаб-375, ВФВ Медикал-17,Ели МедикаПлус-41, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–38,ЖанМитрев Струмица–7,Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-70, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 2.876.

Досега во земјата се направени вкупно 2.022.649 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.769, бројот на оздравени пациенти е 299.865, на починатие 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 624.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145.611, Активни 283
Куманово 16.632, Активни 8
Битола 15.367, Активни 146
Прилеп 14.150, Активни 28
Тетово 13.449, Активни 8
Кавадарци 10.639, Активни 22
Велес 9.765, Активни 8
Гостивар 9.579, Активни 6
Охрид 8.844, Активни 23
Струмица 8.056, Активни 8
Штип 8.028, Активни 18
Кичево 5.621, Активни 16
Кочани 5.074, Активни 3
Струга 4.716, Активни 2
Гевгелија 4.401, Активни 3
Неготино 3.678, Активни 3
Ресен 2.719, Активни 7
Свети Николе 2.626, Активни 2
Радовиш 2.528, Активни 0
Крива Паланка 2.413, Активни 0
Делчево 1.975, Активни 5
Дебар 1.673, Активни 0
Берово 1.659, Активни 16
Валандово 1.485, Активни 0
Виница 1.391, Активни 3
Пробиштип 1.266, Активни 1
Богданци 1.019, Активни 0
Кратово 965, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе