За три дена 176 нови случаи на ковид-19, пријавени двајца починати

Во изминатите три дена, односно од 13 до 15 мај направени се 2.674 тестови, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 од кои 31 се реинфекции. Починати лица нема, а оздравеле 275 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 106, Битола – 26, Прилеп – 7, Штип и Ресен по 5, Куманово, Кавадарци и Охрид по 4, Гостивар и Кочани по 3, Кичево и Берово по 2, а во Велес, Струга, Гевгелија, Крушево и Демир Хисар по 1.

Регистрирани сe 275 оздравени пациенти од Скопје – 111, Битола – 70, Прилеп – 16, Охрид – 10, Кавадарци и Гостивар по 8, Куманово – 7, Велес и Штип по 6, Кичево, Тетово и Струмица по 5, Ресен и Неготино по 4 и од Гевгелија – 3, Виница – 2, Кочани, Струга, Делчево, Богданци и Дојран по 1.

Пријавени се две починати лица од април, кои се дополнително регистрирани преку Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин. И двете починати лица се од Скопје на возраст од 72г и 83г. Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 25 април – 26 април оваа година.

Направените 2.674 тестови се преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-153, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово-20, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–108, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-70, Биотек-113, Систина-77, лабораторија Лаор-65, Синлаб-6, Ремедика-16, Плодност-53, Генеа-19, Никоб Лаб-208, ВФВ Медикал-37, Ели МедикаПлус-33, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–23, ЖанМитрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.180.

Досега во земјата се направени вкупно 2.038.551 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.859, бројот на оздравени пациенти е 301.035, на починати е 9.291, а бројот на активни случаи изнесува 533.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.175, активни 300

Куманово 16.657 активни 11

Битола 15.553 активни 70

Прилеп 14.191 активни 21

Тетово 13.468 активни 6

Кавадарци 10.670 активни 19

Велес 9.782 активни 6

Гостивар 9.600 активни 7

Охрид 8.885 активни 22

Струмица 8.071 активни 3

Штип 8.042 активни 11

Кичево 5.636 активни 5

Кочани 5.087 активни 8

Струга 4.724 активни 5

Гевгелија 4.415 активни 5

Неготино 3.687 активни 4

Ресен 2.739 активни 11

Свети Николе 2.626 активни 2

Радовиш 2.530 активни 1

Крива Паланка 2.415 активни 2

Делчево 1.983 активни 3

Дебар 1.674 активни 0

Берово 1.665 активни 5

Валандово 1.488 активни 0

Виница 1.393 активни 0

Пробиштип 1.267 активни 0

Богданци 1.022 активни 1

Кратово 966 активни 1

Крушево 927 активни 1

Демир Хисар 836 активни 3

Македонски Брод 736 активни 0

Демир Капија 593 активни 0

Македонска Каменица 523 активни 0

Пехчево 486 активни 0

Дојран 347 активни 0

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе