За три дена 151 случај на ковид-19 од направени 2.780 тестови

Во,последните три дена не се регистрирани смртни случаи како последица од компликации од ковид-19, информира Министерството за здравство. Регистрирани се 151 нов случај на заразата.

Во последните три дена направени се 2.780 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство според податоците на Институтот за јавно здравје. Позитивните случаи се регистрирани во следните градови:

Скопје – 95, Битола – 18, Охрид – 8, Куманово и Штип – по 5, Прилеп и Тетово – по 3, Кичево, Свети Николе и Делчево – по 2, Кавадарци, Велес, Кочани, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Дебар и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (151), регистрирани се 17 реинфекции.

Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од: Скопје – 116, Битола – 27, Прилеп – 7, Берово – 6, Охрид – 5, Куманово, Тетово, Кавадарци и Кочани – по 3, Кичево, Гостивар и Ресен – по 2, Свети Николе, Велес, Гевгелија, Неготино и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 20.05 до 22.05.2022) и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза кови-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направени се 2.780 тестови преку: ИЈЗ-220, ЦЈЗ Скопје-128, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–93, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-66, Биотек-98, Систина-63, лабораторија Лаор-49, Синлаб-2, Ремедика-9, Плодност-15, Генеа-44, Никоб Лаб-213, ВФВ Медикал-32, Ели МедикаПлус-34, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–30, ЖанМитрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.454.

Досега во земјата се направени вкупно 2.046.474 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.350, бројот на оздравени пациенти е 301.545, на починатие 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 508.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 146.504, Активни 317
Куманово 16.671, Активни 16
Битола 15.606, Активни 59
Прилеп 14.201, Активни 14
Тетово 13.473, Активни 5
Кавадарци 10.677, Активни 8
Велес 9.785, Активни 3
Гостивар 9.604, Активни 4
Охрид 8.898, Активни 15
Струмица 8.072, Активни 2
Штип 8.051, Активни 15
Кичево 5.645, Активни 9
Кочани 5.089, Активни 3
Струга 4.724, Активни 1
Гевгелија 4.419, Активни 3
Неготино 3.688, Активни 2
Ресен 2.746, Активни 9
Свети Николе 2.630, Активни 4
Радовиш 2.531, Активни 1
Крива Паланка 2.415, Активни 1
Делчево 1.985, Активни 3
Дебар 1.676, Активни 2
Берово 1.676, Активни 7
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.393, Активни 0
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 1
Македонски Брод 737, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе