Од 2.841 тест позитивни се 17 проценти

За 24 часа уште 489 нови случаи на ковид-19, 33 починати и 905 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19, односно позитивни се 17 проценти. Како оздравени се регистрирани 905 лица, а починаа 33 на возраст од 47 до 91 година, соопшти Министерството за здравство.

Новите случаи се во Скопје – 155, Битола - 52, Куманово - 47, Прилеп – 27, Струмица - 25, Охрид – 21, во Тетово и Велес по 19, Штип – 18, Кочани – 16, Кичево -15, во Радовиш и Виница по 10, во Гостивар и Струга по 7, Кавадарци – 6, во Крива Паланка и Богданци по 5, во Гевгелија, Берово и Демир Хисар по 4, во Неготино и Ресен по 3, Валандово – 2, а во Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица по 1.

Регистрираните 905 оздравени пациенти се од Скопје – 375, Охрид – 92, Битола – 70, Куманово – 66, Велес – 35, Гостивар – 34, Штип – 27, Тетово – 26, Струга – 21, Струмица и Кочани – по 20, Прилеп – 19, од Гевгелија и Валандово по 16, Кичево – 12, Ресен – 8, од Радовиш и Свети Николе по 7, од Берово и Делчево по 5, од Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4, од Кавадарци и Демир Хисар по 2 и од Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица од кои 15 од Скопје (47г, 52г, 56г, 63г, 68г, 68г, 70г, 77г, 78г, 84г ,84г, 84г, 84г, 85г и 91г), 5 од Прилеп (59г, 68г, 75г, 78г и 87г), 3 од Охрид (74г, 76г и 87г), по 2 од Куманово (56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по 1 починат е пријавен од Битола (65г), Гостивар (81г), Штип (80г), Свети Николе (67г), Кавадарци (80г) и Демир Хисар (52г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.841 тест се преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–6, МАНУ-126, Жан Митрев (Филип Втори)-129, Авицена-333, Биотек-423, Систина-203, лабораторија Лаор-210, Синлаб - 32, Ремедика-39, Плодност – 35, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 595. Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 66.248, активни 7.968

Куманово 8.293, активни 1.204

Прилеп 8.039, активни 892

Тетово 7.011, активни 646

Битола 5.968, активни 1205

Велес 5.299, активни 635

Гостивар 5.055, активни 425

Кавадарци 5.052, активни 480

Штип 4.825, активни 442

Охрид 4.814, активни 751

Струмица 3.901, активни 558

Струга 2.901, активни 208

Кочани 2.655, активни 298

Кичево 2.406, активни 296

Гевгелија 2.151, активни 308

Неготино 2.128, активни 228

Свети Николе 1.456, активни 147

Крива Паланка 1.197, активни 93

Ресен 1.184, активни 202

Радовиш 1.069, активни 129

Берово 985, активни 62

Делчево 939, активни 100

Дебар 919, активни 62

Пробиштип 761, активни 33

Виница 770, активни 118

Валандово 648, активни 86

Богданци 481, активни 74

Крушево 464, активни 105

Демир Капија 392, активни 31

Демир Хисар 374, активни 63

Кратово 354, активни 17

Македонски Брод 352, активни 28

Пехчево 259, активни 21

Македонска Каменица 228, активни 14

Дојран 132, активни 14

 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе