Од направени 3.814 тестирања

За 24 часа уште 301 нов случај на ковид-19, 7 починати и 192 оздравени

Од направени 3.814 тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 301 нов случај на ковид-19, оздравени се 192 пациенти, а починаа 7 лица. Бројот на активни случаи во земјава е 5.539, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 147, Прилеп – 21, Кавадарци – 14, Ресен – 13, Охрид – 11, Битола – 10, Делчево и Валандаво по 9, Штип – 8, Велес и Гевгелија по 7, Куманово и Струмица – по 6, Кичево – 5, Неготино, Кратово и Богданци по 4, Крива Паланка , Радовиш и Виница по 3, Пробиштип и Македонски Брод по 2 и во Берово, Демир Хисар и Македонска Каменица по 1.

Регистрирани сe 192 оздравени пациенти од кои од Скопје – 119, Битола – 12, Кавадарци – 10, Охрид и Кочани по 9, Велес и Гевгелија –о 6, Неготино – 5, Куманово и Ресен по 3, Струга и Демир Хисар по 2, а од Тетово, Прилеп , Свети Николе , Кратово, Богданци и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Битола (79г и 90г) и по едно починато лице од Скопје (73г), Штип (35г), Охрид (90г), Крива Паланка (91г) и Делчево (64г). Сите пријавени починале во болнички услови.

Направените 3.814 тестови се преку: ИЈЗ-252, ЦЈЗ Скопје-44, ЦЈЗ Битола-88, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-95, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-264, Биотек-168, Систина-78, лабораторија Лаор-224, Синлаб-42, Ремедика-13, Плодност–38, Генеа-10, Никоб лаб-685, ВФВ Медикал-66, Ели Медика-84, Ројал Медика–61, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–26, Нова Лаб Дијагностика–4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.232.

Досега во земјата се направени вкупно 1.519.050 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.095, бројот на оздравени пациенти е 207.755, на починати е 7.801, а бројот на активни случаи изнесува 5.539.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 96.907, Активни 2.632

Куманово 13.051, Активни 155

Тетово 11.393, Активни 85

Прилеп 10.588, Активни 380

Битола 9.050, Активни 429

Гостивар 8.082, Активни 20

Велес 7.433, Активни 169

Кавадарци 7.289, Активни 265

Штип 6.694, Активни 112

Охрид 6.661, Активни 228

Струмица 6.218, Активни 135

Кичево 4.288, Активни 80

Кочани 4.077, Активни 67

Струга 3.917, Активни 26

Гевгелија 2.876, Активни 97

Неготино 2.613, Активни 50

Свети Николе 2.149, Активни 50

Крива Паланка 1.939, Активни 62

Ресен 1.804, Активни 61

Радовиш 1.789, Активни 55

Берово 1.473, Активни 33

Дебар 1.456, Активни 0

Делчево 1.454, Активни 79

Виница 1.172, Активни 18

Пробиштип 1.135, Активни 24

Валандово 1.003, Активни 66

Кратово 789, Активни 21

Богданци 667, Активни 34

Демир Хисар 629, Активни 28

Крушево 601, Активни 25

Македонски Брод 518, Активни 19

Македонска Каменица 427, Активни 25

Демир Капија 426, Активни 0

Пехчево 355, Активни 5

Дојран 172, Активни 4

 

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе