Од направени 3.927 тестирања 30 отсто се позитивни

За 24 часа уште 1.163 нови случаи на ковид-19, починаа 35 лица

Од направени 3.927 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 1.163 нови случаи на ковид-19, односно 30 отсто од тестираните се позитивни, оздравени се 854, а починаа 35 лица на возраст од 39 до 85 години, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 473, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, во Штип и Кичево по 32, Велес – 29, Кавадарци – 28, во Гостивар и Кочани по 27, Гевгелија – 22, во Струга и Свети Николе по 14, во Неготино и Радовиш по 12, во Ресен и Валандово по 11, Виница - 10, во Крива Паланка и Берово по 7, во Демир Капија и Демир Хисар по 3, Делчево – 2, а во Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод по 1.

Регистрираните 854 оздравени пациенти се од Скопје – 475, Прилеп – 52, Велес – 40, Куманово – 37, Кавадарци – 36, Тетово – 27, Кочани – 25, Гостивар – 23, Неготино- 22,Берово – 18, Штип – 16, Крива Паланка – 13, Гевгелија – 12, од Струмица и Свети Николе по 9, од Радовиш и Валандово по 8, Виница – 7, Пробиштип – 3, Делчево, од Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 2 и од Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица и тоа 7 од Скопје (39г , 63г , 65г , 75г , 76г ,77г, 79г), по 4 починати пациенти од Кавадарци (56г, 68г, 73г, 77г) и од Штип (47г, 69г, 70г, 78г), 3 лица од Струмица (71г и 2 лица по 81г), по 2 починати пациенти од Прилеп (76г и 82г), Велес (72г и 85г), Крива Паланка (60г и 72г) и Битола (63г и 69г), и по 1 починат пациент од Куманово (66г), Гостивар (78г), Неготино (82г), Гевгелија (62г), Свети Николе (64г), Радовиш (68г), Охрид (64г), Кичево (69г) и Ресен (71г).

Направените 3.927 тестови се преку ИЈЗ-642, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-117, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-11, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, МАНУ-150, Жан Митрев (Филип Втори)-188, Авицена-288, Биотек-237, Систина-311, лабораторија Лаор-271, Синлаб - 68, Ремедика-45, Плодност – 93, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-вкупно 1.318. Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања за ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 62.030, активни 10830

Прилеп 7.461, активни 1.063

Куманово 7.441, активни 1.202

Тетово 6.607, активни 689

Битола 5.130, активни 1.246

Велес 4.854, активни 798

Гостивар 4.779, активни 527

Кавадарци 4.723, активни 721

Штип 4.490, активни 496

Охрид 4.434, активни 853

Струмица 3.511, активни 478

Струга 2.777, активни 286

Кочани 2.411, активни 283

Кичево 2.180, активни 295

Неготино 2.026, активни 349

Гевгелија 1.989, активни 413

Свети Николе 1.347, активни 137

Крива Паланка 1.126, активни 104

Ресен 1.104, активни 228

Радовиш 982, активни 148

Берово 929, активни 138

Дебар 880, активни 55

Делчево 879, активни 105

Пробиштип 725, активни 81

Виница 670, активни 100

Валандово 578, активни 105

Крушево 446, активни 123

Богданци 432, активни 71

Демир Капија 378, активни 63

Кратово 340, активни 26

Демир Хисар 339, активни 47

Македонски Брод 323, активни 48

Пехчево 239, активни 26

Македонска Каменица 212, активни 14

Дојран 119, активни 16

 

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе