Позитивни се само половина процент

За 24 часа регистрирани 16 нови случаи на ковид-19, починаа 7 лица

Од направени 3.109 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 16 нови случаи на ковид-19 од кои половината-8 се во Скопје, а по еден од Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе. Регистрирани се 38 оздравени пациенти, а починаа 7 лица, информира Министерството за здравство.

Оздравените 38 пациенти се од Скопје – 17, од Велес и Радовиш по 4, Охрид – 3, од Тетово, Кавадарци, Кичево и Македонски Брод по 2, а од Пробиштип и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица и тоа 2 лица од Скопје (77г и 73г) и по едно лице од Битола (67г), Тетово (71г), Кичево (80г), Кавадарци (86г) и Кочани (70г). Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 5 во болнички услови.

Направените 3.109 тестови се преку: ИЈЗ-458, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–24, ЦЈЗ Куманово–47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–85, МАНУ-40, Жан Митрев (Филип Втори)-221, Авицена-339, Биотек-526, Систина-175, лабораторија Лаор-287, Синлаб-121, Ремедика-51, Плодност–45, Генеа–41, Никоб лаб-140, ВФВ Медикал-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 308. Досега во земјата се направени вкупно 807.837 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.379, бројката на оздравени пациенти е 148.910, на починати е 5.442, а бројот на активни случаи изнесува 1.027.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.555, Активни 427

Куманово 8.840, Активни 109

Прилеп 8.307, Активни 57

Тетово 7.218, Активни 43

Битола 6.296, Активни 51

Велес 5.468, Активни 10

Гостивар 5.177, Активни 26

Кавадарци 5.153, Активни 8

Охрид 5.006, Активни 51

Штип 4.959, Активни 16

Струмица 4.111, Активни 37

Струга 2.981, Активни 23

Кочани 2.789, Активни 13

Кичево 2.568, Активни 41

Гевгелија 2.194, Активни 10

Неготино 2.184, Активни 8

Свети Николе 1.523, Активни 10

Ресен 1.234, Активни 9

Крива Паланка 1.219, Активни 3

Радовиш 1.159, Активни 22

Берово 1.029, Активни 2

Делчево 971, Активни 9

Дебар 940, Активни 1

Виница 882, Активни 18

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 2

Крушево 490, Активни 4

Демир Хисар 399, Активни 5

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 374, Активни 7

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 3

Дојран 132, Активни 0

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе