Министерство за здравство

За 24 часа регистрирани 119 нови случаи на ковид-19, починаа 3 лица

Вкупно 2.324 тестирања се направени во изминатите 24 часа, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19, оздравени се 257 пациенти, а починале 3 лица, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 87, Битола – 7, Кавадарци – 6, Куманово – 4, Прилеп – 3, Свети Николе и Македонски Брод по 2, а во Охрид, Штип, Струмица, Кочани, Струга, Ресен, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 257 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 117, Битола – 21, Охрид – 19, Прилеп – 17, Куманово – 13, Кавадарци – 11, Валандово – 10, Струмица – 8, Штип – 6, Ресен – 5, Гевгелија, Крива Паланка и Делчево по 4, Кочани, Виница и Пробиштип по 3, Македонски Брод, Велес и Кратово по 2 и од Струга, Кичево и Неготино по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 3 починати лица: по едно починато лице од Скопје (71г), Струмица (82г) и Битола (49г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Направените 2.324 тестови се преку: ИЈЗ-43, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-101, Авицена-87, Биотек-109, Систина-89, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-286, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-27, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.457.

Досега во земјата се направени вкупно 1.576.424 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 223.330, бројот на оздравени пациенти е 210.732, на починати е 7.907, а бројот на активни случаи изнесува 4.691.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 98.122, Активни 2.409

Куманово 13.107, Активни 105

Тетово 11.415, Активни 76

Прилеп 10.742, Активни 334

Битола 9.181, Активни 326

Гостивар 8.081, Активни 18

Велес 7.485, Активни 129

Кавадарци 7.379, Активни 175

Охрид 6.773, Активни 232

Штип 6.740, Активни 83

Струмица 6.273, Активни 129

Кичево 4.308, Активни 65

Кочани 4.096, Активни 43

Струга 3.928, Активни 23

Гевгелија 2.911, Активни 81

Неготино 2.627, Активни 28

Свети Николе 2.153, Активни 30

Крива Паланка 1.953, Активни 40

Ресен 1.860, Активни 89

Радовиш 1.809, Активни 42

Берово 1.477, Активни 9

Делчево 1.463, Активни 27

Дебар 1.457, Активни 1

Виница 1.179, Активни 13

Пробиштип 1.142, Активни 12

Валандово 1.031, Активни 56

Кратово 789, Активни 7

Богданци 680, Активни 29

Демир Хисар 642, Активни 30

Крушево 606, Активни 12

Македонски Брод 527, Активни 18

Демир Капија 434, Активни 6

Македонска Каменица 429, Активни 11

Пехчево 357, Активни 1

Дојран 174, Активни 2

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе