За 24 часа од ковид-19 починаа 10 лица, 410 се новозаразени

Во последните 24 часа од направени 2.674 тестирања,  регистрирани се 410 нови случаи на ковид-19, 10 починати на возраст од 50 до 94 години и 290 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во во Скопје се 185, Битола – 31, Прилеп – 22, Охрид и Струмица по 15, Велес, Кавадарци и Штип по 14, Куманово – 13, Тетово и Кочани по 10, Делчево – 8, Крива Паланка и Пробиштип по 6, Радовиш, Валандово и Демир Хисар по 5, Берово, Кратово и Крушево по 4, Неготино – 3, Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Виница, Македонски Брод и Македонска Каменица по 2, и во Гостивар, Струга, Богданци, Пехчево и Дојран по 1.

Од 290 оздравени пациенти, од Скопје се 156, Битола – 26, Куманово – 14, Кавадарци – 10, Прилеп и Охрид по 9, Струмица и Штип по 8, Неготино – 6, Гевгелија и Македонска Каменица по 5, Делчево – 4, Тетово, Кратово, Свети Николе и Ресен по 3, Велес, Радовиш, Виница, Македонски Брод, Гостивар и Богданци по 2, а од Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Берово, Пехчево и Кичево по 1.

Од десетте починати лица шест се од Скопје (62г, 69г, 70г, 75г, 80г и 94г), и по едно починато лице од Прилеп (88), Охрид (58г), Велес (57г), и Тетово (50г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин”, пријавено е едно починато лице со датум на смрт од 27.11.2021. Починатото лице е од Гостивар, на возраст од 68г, невакцинирано и починато во болнички услови.

Направените 2.674 тестови се преку: ИЈЗ-346, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–182, Жан Митрев (Филип Втори)-70, Авицена-120, Биотек-132, Систина-52, лабораторија Лаор-105, Синлаб-18, Ремедика-16, Плодност–27, Генеа-7, Никоб лаб-186, ВФВ Медикал-34, Ели Медика-31, Ројал Медика–17, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.080.

Досега во земјата се направени вкупно 1.474.094 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 215.995, бројот на оздравени е 200.293, на починати е 7.592, а на активни случаи изнесува 8.110.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94.473, Активни 3.820

Куманово 12.883, Активни 240

Тетово 11.329, Активни 156

Прилеп 10.232, Активни 435

Битола 8.685, Активни 628

Гостивар 8.061, Активни 28

Велес 7.300, Активни 337

Кавадарци 6.970, Активни 309

Штип 6.578, Активни 164

Охрид 6.459, Активни 289

Струмица 6.106, Активни 155

Кичево 4.222, Активни 77

Кочани 3.999, Активни 182

Струга 3.904, Активни 66

Гевгелија 2.794, Активни 125

Неготино 2.560, Активни 55

Свети Николе 2.115, Активни 80

Крива Паланка 1.890, Активни 140

Ресен 1.738, Активни 96

Радовиш 1.725, Активни 66

Дебар 1.456, Активни 2

Берово 1.446, Активни 97

Делчево 1.399, Активни 139

Виница 1.156, Активни 43

Пробиштип 1.116, Активни 28

Валандово 935, Активни 59

Кратово 769, Активни 46

Богданци 644, Активни 36

Демир Хисар 614, Активни 78

Крушево 588, Активни 34

Македонски Брод 495, Активни 12

Демир Капија 424, Активни 7

Македонска Каменица 416, Активни 66

Пехчево 350, Активни 11

Дојран 164, Активни 4

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе