Позитивни се 11 отсто од тестираните

За 24 часа нови 323 случаи на ковид-19, починаа 24 лица

Од направени 2.928 тестирања во изминатите 24 часа регистрирани за 323 нови случаи на ковид-19, односно позитивни се 11 отсто од тестираните. Исто така регистрирани се 714 оздравени пациенти, а починаа 24 лица на возраст од 32 до 87 години, информира Министерството за здравство.

Регистрираните 323 нови случаи на ковид-19 се во Скопје – 96, Куманово – 35, Прилеп – 20, Струмица – 17, Битола – 16, Кочани – 13, Велес – 12, во Тетово и Гостивар по 11, во Охрид и Кичево по 10, во Кавадарци и Неготино по 8, во Штип и Радовиш по 7, Ресен – 6, во Свети Николе и Виница по 5, Делчево – 4, во Струга, Берово и Крушево по 3, во Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Кратово по 2, а во Гевгелија, Валандово, Богданци, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Оздравените 714 пациенти се од Скопје – 295, Струмица – 91, Прилеп – 73, Битола – 49, Куманово - 32, Штип – 30, Тетово – 24, Велес – 23, Радовиш – 13, од Гевгелија и Валандово по 11, Кавадарци – 8, од Гостивар, Виница и Дебар по 7, Кочани – 5, од Охрид, Струга, Берово и Богданци по 4, од Неготино и Свети Николе по 3, од Делчево и Крива Паланка по 2 и од Пробиштип и Демир Капија по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица и тоа 8 од Скопје (32г, 53г, 68г, 71г, 73г, 83г, 87г и 87г), 4 починати лица од Битола (72г, 73г, 81г и 82г), по 2 од Струмица (71г и 71г), Прилеп (72г и 80г) и Куманово (62г и72г), и по 1 починато лице од Штип (87г),Тетово (75г), Гостивар (64г), Кочани (64г), Охрид (72г) и Струга (71г). Од пријавените, 21 се починати во болнички, а 3 во домашни услови.

Направените 2.928 тестови се преку: ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–13, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–0, МАНУ-147, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Авицена-253, Биотек-258, Систина-243, лабораторија Лаор-273, Синлаб-59, Ремедика-50, Плодност–47, Генеа–25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 792. Досега во земјата се направени вкупно 729.337 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.137, бројката на оздравени пациенти е 135.367, на починати е 5.016, а бројот на активни случаи изнесува 12.754.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 67.612, активни 5.916

Куманово 8.607, активни 969

Прилеп 8.210, активни 530

Тетово 7.136, активни 507

Битола 6.186, активни 792

Велес 5.423, активни 447

Гостивар 5.135, активни 330

Кавадарци 5.129, активни 313

Охрид 4.932, активни 449

Штип 4.910, активни 288

Струмица 4.038, активни 243

Струга 2.949, активни 153

Кочани 2.741, активни 176

Кичево 2.488, активни 256

Гевгелија 2.179, активни 196

Неготино 2.167, активни 174

Свети Николе 1.499, активни 103

Ресен 1.216, активни 193

Крива Паланка 1.210, активни 48

Радовиш 1.098, активни 85

Берово 1.018, активни 30

Делчево 956, активни 78

Дебар 931, активни 25

Виница 830, активни 115

Пробиштип 775, активни 21

Валандово 661, активни 20

Богданци 492, активни 52

Крушево 484, активни 98

Демир Капија 394, активни 19

Демир Хисар 390, активни 68

Македонски Брод 355, активни 17

Кратово 356, активни 7

Пехчево 264, активни 17

Македонска Каменица 234, активни 14

Дојран 132, активни 5

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе

Узурпацијата на јавниот простор како камен за сопнување на граѓанскиот активизам.

повеќе

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе