За 24 часа нема починати од ковид-19, пријавени 139 нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 1.424 тестови од кои се регистрирани 139 нови случаи на ковид-19, а 25 од нив биле реинфекции. Оздравени се 86 пациенти, а во овој период нема починати лица. Бројот на активни случаи во земјава е 672.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 58, Битола – 34, Прилеп – 6, Струмица – 5, Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Кичево по 4, Тетово – 3, Гостивар, Кочани и Демир Хисар по 2 и во Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Дебар, Виница и Дојран по 1.

Регистрирани сe 86 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 40, Битола – 19, Кичево – 5, Штип – 4, Кавадарци – 3, Куманово, Велес, Гевгелија, Ресен и Свети Николе по 2, а од Тетово, Кочани, Виница, Струга и Берово по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително регистрирано е едно починато лице од Скопје (73г), починато во домашни услови на 1 мај.

Направените 1.424 тестови се преку: ИЈЗ-167, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-66, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–90, Жан Митрев (Филип Втори)-38, Авицена-29, Биотек-29, Систина-20, лабораторија Лаор-33, Синлаб-6, Ремедика-12, Плодност-21, Генеа-6, Никоб Лаб-108, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 586.

Досега во земјата се направени вкупно 2.026.507 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.063, бројот на оздравени пациенти е 300.107, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 672.

Дистрибуција по градови:  Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 145.747 Активни 317

Куманово 16.639  Активни 9

Битола 15.426 Активни 146

Прилеп 14.156 Активни 26

Тетово 13.458 Активни 13

Кавадарци 10.648 Активни 18

Велес 9.766 Активни 8

Гостивар 9.585 Активни 11

Охрид 8.853 Активни 23

Струмица 8.065 Активни 17

Штип 8.029 Активни 13

Кичево 5.627 Активни 9

Кочани 5.077 Активни 3

Струга 4.718 Активни 3

Гевгелија 4.405 Активни 4

Неготино 3.679 Активни 2

Ресен 2.727 Активни 12

Свети Николе 2.626 Активни 0

Радовиш 2.529 Активни 1

Крива Паланка 2.413 Активни 0

Делчево 1.979 Активни 9

Дебар 1.674 Активни 1

Берово 1.662 Активни 12

Валандово 1.488 Активни 3

Виница 1.393 Активни 4

Пробиштип 1.266 Активни 1

Богданци 1.019 Активни 0

Кратово 966 Активни 2

Крушево 926 Активни 0

Демир Хисар 832 Активни 4

Македонски Брод 736 Активни 0

Демир Капија 593 Активни 0

Македонска Каменица 523 Активни 0

Пехчево 486 Активни 0

Дојран 347 Активни 1

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе