За 24 часа нема починати од ковид-19, пријавени 139 нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 1.424 тестови од кои се регистрирани 139 нови случаи на ковид-19, а 25 од нив биле реинфекции. Оздравени се 86 пациенти, а во овој период нема починати лица. Бројот на активни случаи во земјава е 672.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 58, Битола – 34, Прилеп – 6, Струмица – 5, Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Кичево по 4, Тетово – 3, Гостивар, Кочани и Демир Хисар по 2 и во Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Дебар, Виница и Дојран по 1.

Регистрирани сe 86 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 40, Битола – 19, Кичево – 5, Штип – 4, Кавадарци – 3, Куманово, Велес, Гевгелија, Ресен и Свети Николе по 2, а од Тетово, Кочани, Виница, Струга и Берово по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително регистрирано е едно починато лице од Скопје (73г), починато во домашни услови на 1 мај.

Направените 1.424 тестови се преку: ИЈЗ-167, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-66, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–90, Жан Митрев (Филип Втори)-38, Авицена-29, Биотек-29, Систина-20, лабораторија Лаор-33, Синлаб-6, Ремедика-12, Плодност-21, Генеа-6, Никоб Лаб-108, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 586.

Досега во земјата се направени вкупно 2.026.507 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.063, бројот на оздравени пациенти е 300.107, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 672.

Дистрибуција по градови:  Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 145.747 Активни 317

Куманово 16.639  Активни 9

Битола 15.426 Активни 146

Прилеп 14.156 Активни 26

Тетово 13.458 Активни 13

Кавадарци 10.648 Активни 18

Велес 9.766 Активни 8

Гостивар 9.585 Активни 11

Охрид 8.853 Активни 23

Струмица 8.065 Активни 17

Штип 8.029 Активни 13

Кичево 5.627 Активни 9

Кочани 5.077 Активни 3

Струга 4.718 Активни 3

Гевгелија 4.405 Активни 4

Неготино 3.679 Активни 2

Ресен 2.727 Активни 12

Свети Николе 2.626 Активни 0

Радовиш 2.529 Активни 1

Крива Паланка 2.413 Активни 0

Делчево 1.979 Активни 9

Дебар 1.674 Активни 1

Берово 1.662 Активни 12

Валандово 1.488 Активни 3

Виница 1.393 Активни 4

Пробиштип 1.266 Активни 1

Богданци 1.019 Активни 0

Кратово 966 Активни 2

Крушево 926 Активни 0

Демир Хисар 832 Активни 4

Македонски Брод 736 Активни 0

Демир Капија 593 Активни 0

Македонска Каменица 523 Активни 0

Пехчево 486 Активни 0

Дојран 347 Активни 1

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе