Седум градови без активни случаи

За 24 часа 93 новозаразени од ковид-19, починати нема

Во последните 24 часа направени се 1.365 тестови, а регистрирани се 93 нови случаи на ковид-19 од кои 12 се реинфекции. Оздравеле 85 пациенти, а нема пријавени починати лица. Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава е 602.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 51, Битола – 15, Охрид – 5, Тетово и Кавадарци по 4, Прилеп – 3, Велес и Штип по 2, а во Куманово, Струмица, Кичево, Струга, Гевгелија, Ресен и Берово по 1.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од кои од: Скопје – 40, Битола – 10, Струмица – 8, Охрид – 5, Велес – 4, Кавадарци – 3, Тетово, Струга, Гостивар, Кочани и Валандово по 2 и од Штип, Кичево, Гевгелија, Ресен и Радовиш по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направените 1.365 тестови се преку: ИЈЗ-163, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-44, ЦЈЗ Прилеп-20, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-22, Биотек-38, Систина-31, лабораторија Лаор-27, Синлаб-12, Ремедика-18, Плодност-16, Генеа-11, Никоб Лаб-91, ВФВ Медикал-27, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 576.

Досега во земјата се направени вкупно 2.033.385 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.506, бројот на оздравени пациенти е 300.617, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 602.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145.968, Активни 268

Куманово 16.649, Активни 13

Битола 15.503, Активни 127

Прилеп 14.181, Активни 34

Тетово 13.468, Активни 13

Кавадарци 10.663, Активни 20

Велес 9.779, Активни 14

Гостивар 9.594, Активни 11

Охрид 8.877, Активни 30

Струмица 8.069, Активни 7

Штип 8.035, Активни 13

Кичево 5.632, Активни 9

Кочани 5.079, Активни 2

Струга 4.722, Активни 4

Гевгелија 4.413, Активни 8

Неготино 3.681, Активни 2

Ресен 2.733, Активни 12

Свети Николе 2624, Активни 0

Радовиш 2.530, Активни 1

Крива Паланка 2.414, Активни 1

Делчево 1.980, Активни 1

Дебар 1.674, Активни 1

Берово 1.661, Активни 2

Валандово 1.488, Активни 1

Виница 1.393, Активни 2

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.020, Активни 1

Кратово 966, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 832, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 1

 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе