Активни случаи нема само во 5 градови

За 24 часа 266 новозаразени со ковид-19 од 953 тестирања, нема починати

Во изминатите 24 часа направени се 953 тестови, а регистрирани се нови 266 случаи на ковид-19 од кои 64 се реинфекции. Позитивни се 28 отсто од тестираните. Оздравени се 119 пациенти, а нема пријавено починати лица, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 168, Куманово – 17, Битола – 14, Тетово – 12, Прилеп и Штип по 9, Гостивар – 7, Кочани и Пробиштип по 5, Кавадарци и Кичево по 4, Струмица и Крива Паланка по 3, Струга и Радовиш по 2 и во Неготино и Ресен по 1.

Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од кои од Скопје – 73, Битола – 7, Прилеп и Кочани по 6, Струмица и Велес по 5, Куманово и Кавадарци по 4, Тетово – 3, Гостивар и Виница по 2, а од Пробиштип и Делчево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин нема регистрирано починато лице.

Направените 953 тестови се преку: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-41, ЦЈЗ Прилеп-14, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-40, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-11, Синлаб-2, Ремедика-13, Плодност-5, Генеа-7, Никоб Лаб-54, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-2, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 349.

Досега во земјата се направени вкупно 2.086.592 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 315.060, бројот на оздравени пациенти е 304.460, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 1.273.

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      148874, Активни   719

Куманово    16806, Активни    67

Битола      15868, Активни    78

Прилеп      14294, Активни    41

Тетово      13560, Активни    42

Кавадарци   10771, Активни    36

Велес             9863, Активни     38

Гостивар    9645, Активни     23

Охрид             9048, Активни     76

Штип              8139, Активни     38

Струмица    8119, Активни     18

Кичево      5677, Активни     13

Кочани      5133, Активни     19

Струга       4746, Активни     11

Гевгелија      4432, Активни     5

Неготино      3718, Активни     8

Ресен               2762, Активни     3

Свети Николе 2642, Активни     1

Радовиш     2541, Активни     9

Крива Паланка 2424, Активни     5

Делчево     1992, Активни     5

Берово      1693, Активни     1

Дебар             1684, Активни     3

Валандово   1488, Активни     0

Виница      1399, Активни     1

Пробиштип   1276, Активни     6

Богданци    1025, Активни     2

Кратово     969, Активни      0

Крушево     933, Активни      2

Демир Хисар 837, Активни      1

Македонски Брод 744, Активни      1

Демир Капија 595, Активни      1

Македонска Каменица 525, Активни      0

Пехчево      486, Активни      0

Дојран         352, Активни      0

 

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе