Министерство за здравство

За 24 часа 262 нови случаи на ковид-19 и еден починат

Во изминатите 24 часа направени се 2.225 тестови, а регистрирани се 262 нови случаи на ковид-19 од кои 39 се реинфекции. Оздравени се 326 пациенти, а почина едно лице. Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава е 1.770, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 138, Битола – 25, Кавадарци – 17, Охрид – 15, , Прилеп - 11, Куманово – 8, Делчево - 6, Тетово и Кичево по 5, Велес, Струмица, Штип и Гевгелија по 4,Кочани – 3, Гостивар, Ресен, Валандово и Крушево по 2, а во Сруга, Неготино, Свети Николе Радовиш и Виница по 1.

Регистрирани сe 326 оздравени пациенти од кои од Скопје – 188, , Битола – 26, Прилеп – 16, Кавадарци и Охрид по 15, Велес – 13, Куманово – 12, Кочани – 9, Струмица – 7, Делчево – 6, Кичево и Гевгелија по 5, Берово – 3 и од Ресен, Валандово, Крушево, Неготино, Кратово и Пехчево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (87г), во болнички услови. Кај починатото лице (1) е регистриран коморбидитет.

Направените 2.225 тестови се преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-112, ЦЈЗ Битола-71, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово-23, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–183, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-58, Биотек-72, Систина-36, лабораторија Лаор-58, Синлаб-8, Ремедика-15, Плодност-15, Генеа-6, Никоб Лаб-124, ВФВ Медикал-63, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 972.

Досега во земјата се направени вкупно 1.962.489 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.979, бројот на оздравени пациенти е 294.988, на починати е 9.221, а бројот на активни случаи изнесува 1.770.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143.506, Активни 960

Куманово 16.552, Активни 43

Битола 14.801, Активни 166

Прилеп 13.992, Активни 98

Тетово 13.418, Активни 44

Кавадарци 10.489, Активни 82

Велес 9.682, Активни 34

Гостивар 9.531, Активни 17

Охрид 8.731, Активни 72

Струмица 7.996, Активни 16

Штип 7.970, Активни 17

Кичево 5.561, Активни 41

Кочани 5.049, Активни 20

Струга 4.695, Активни 15

Гевгелија 4.365, Активни 15

Неготино 3.658, Активни 13

Ресен 2.676, Активни 14

Свети Николе 2.615, Активни 3

Радовиш 2.515, Активни 12

Крива Паланка 2.405, Активни 2

Делчево 1.947, Активни 31

Дебар 1.670, Активни 12

Берово 1.637, Активни 3

Валандово 1.476, Активни 4

Виница 1.379, Активни 8

Пробиштип 1.263, Активни 5

Богданци 1.019, Активни 7

Кратово 960, Активни 2

Крушево 922, Активни 9

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 1

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе