Од направени 1.309 тестирања

За 24 часа 156 нови случаи на ковид-19 и 10 починати, оздравеа 326 пациенти

Од направени 1.309 тестирања во последните 24 часа а регистрирани се 156 нови случаи на ковид-19 од кои 91 се во Скопје, починаа 10 лица на возраст од 35 до 82 години, а оздравени се 326 лица, информира Министерството за здравство. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 91, Кавадарци – 19, Битола – 13, во Прилеп и Куманово по 8, Кочани – 3, Струга – 2,  а во Тетово, Штип, Охрид, Кичево, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица по 1.

Регистрирани сe 326 оздравени пациент и тоа од Скопје – 135, Куманово – 30, Кавадарци – 23, Штип – 21, од Битола и Крива Паланка по 18, Прилеп – 17, Велес – 14, Кочани – 11, од Тетово, Кратово и Неготино по 6, Пробиштип – 5, од Богданци и Виница по 3, од Кичево и Гостивар по 2 и од Гевгелија, Свети Николе, Делчево, Радовиш, Крушево и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (76г, 78г, 79г и 82г) и по едно починато лице од Кавадарци (61г), Штип (38г), Прилеп (66г), Велес (47г), Свети Николе (82г) и Берово (35г). Сите оријавени починале во болнички услови.

Направените 1.309 тест се преку: ИЈЗ-31, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-69, Биотек-92, Систина-49, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-178, ВФВ Медикал-14, Ели Медика-6, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 782. Досега во земјата се направени вкупно 1.409.078 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.233, бројот на оздравени пациенти е 191.132, на починати е 7.242, а бројот на активни случаи изнесува 7.859.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 90.218, Активни 3.691

Куманово 12.502, Активни 406

Тетово 11.131, Активни 195

Прилеп 9.690, Активни 377

Гостивар 8.022, Активни 33

Битола 7.783, Активни 484

Велес 6.967, Активни 353

Кавадарци 6.504, Активни 329

Штип 6.328, Активни 250

Охрид 6.225, Активни 214

Струмица 5.942, Активни 100

Кичево 4.160, Активни 113

Струга 3.855, Активни 49

Кочани 3.703, Активни 219

Гевгелија 2.624, Активни 122

Неготино 2.446, Активни 83

Свети Николе 2.050, Активни 84

Крива Паланка 1.735, Активни 161

Радовиш 1.632, Активни 62

Ресен 1.614, Активни 60

Дебар 1.453, Активни 3

Берово 1.291, Активни 60

Делчево 1.215, Активни 76

Виница 1.104, Активни 35

Пробиштип 1.068, Активни 69

Валандово 868, Активни 24

Кратово 679, Активни 41

Богданци 601, Активни 22

Крушево 561, Активни 23

Демир Хисар 518, Активни 54

Македонски Брод 482, Активни 7

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 375, Активни 49

Пехчево 325, Активни 3

Дојран 152, Активни 7

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе