Во скопските ковид-центрите 24 часа има нови 36 пациенти, вкупно се лекуваaт 306

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 36 нови пациенти поради компликации од коронавирусот и сега има вкупно 306 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 на инфективните оддели во главниот град.

Како што соопшти Министерството за здравство, во последното деноноќие на интерните клиники имало 12 приеми, во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ примени се 15 нови пациенти, а на Инфективната клиника девет. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 36 оздравени пациенти.

На Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 17 пациенти, на Клиниката за неврологија 20 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 19 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 15 пациенти, на Клиниката за очни болести шест пациенти, а на ОРЛ 16 болни. На Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 23 пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 92 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 76 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 22 пациент.

Од вкупниот број на 306 пациенти потврдени и сомнителни за ковид-19 кои се лекуваат на инфективните оддели во скопските болници голем дел се на кислородна поддршка.

Инаку, утрово до 8 часот имало 122 слободни места, а дополнително се очекува да се ослободат и други по исписите на оздравените пациенти.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе