Епидемиолошка состојба

Во пoследните три дена 81 случај на ковид-19, нема починати лица

За три дена од направени 1.972 тестови регистрирани се 81 случај на ковид-19, од кои 20 се реинфекции. Како оздравени се запишани 124 пациенти. Бројот на активни случаи на заразата изнесува 351.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена, од 17 до 19 јуни од направени 1.972 тестови се регистрирани 81 нов случај на ковид-19 во следниве градови:

Скопје – 53, Битола и Прилеп – по 5, Велес – 3, Куманово, Тетово и Струга – по 2, Кавадарци, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Виница, Богданци и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 124 оздравени пациенти од: Скопје – 90, Битола – 7, Прилеп и Кавадарци – по 3, Куманово, Тетово, Струга, Штип, Струмица, Неготино и Дебар – по 2, Велес, Гостивар, Охрид, Кичево, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Во текот на изминатите три дена, ниту според Мој термин, не е пријавено ниту едно починато лице.

Направени се 1.972 тестови преку: ИЈЗ-165, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-25, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–42, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-36, Биотек-80, Систина-34, лабораторија Лаор-21, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-46, Генеа-33, Никоб Лаб-108, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-19, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–19, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.179.

Досега во земјата се направени вкупно 2.072.171 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.960, бројот на оздравени пациенти е 303.287, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 351.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147.633, Активни 247
Куманово 16.691, Активни 7
Битола 15.739, Активни 22
Прилеп 14.231, Активни 8
Тетово 13.498, Активни 11
Кавадарци 10.705, Активни 6
Велес 9.805, Активни 4
Гостивар 9.616, Активни 4
Охрид 8.953, Активни 15
Штип 8.087, Активни 4
Струмица 8.084, Активни 5
Кичево 5.658, Активни 4
Кочани 5.103, Активни 3
Струга 4.732, Активни 2
Гевгелија 4426, Активни 1
Неготино 3.700, Активни 0
Ресен 2.753, Активни 1
Свети Николе 2.637, Активни 0
Радовиш 2.531, Активни 0
Крива Паланка 2.419, Активни 0
Делчево 1.986, Активни 0
Берово 1.693, Активни 1
Дебар 1.681, Активни 0
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.396, Активни 1
Пробиштип 1.268, Активни 1
Богданци 1.022, Активни 1
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе