Четири се на кислородна поддршка

Во „Козле“ хоспитализирани 19 деца со ковид-19, најмалото е едномесечно бебе

Во болницата за белодробни заболувања кај децата „Козле", која е пренаменета во Kовид-центар, хоспитализирани се 19 деца позитивни на коронавирус, од кои четири се на кислородна поддршка. Како што изјави за „Утрински брифинг", директорот на болницата, д-р Бесник Зеќири, сите се во стабилна состојба.

„Најмалото од хоспитализираните деца е едномесечно бебе. Најмногу деца се разболуваат на возраст од нула до две години и од 9 до 16 години. Децата кои се на возраст помеѓу две и девет години изледа имаат подобар имунитет, со оглед на тоа што поретко се разболуваат. Петнаесет од болните деца се на училишна возраст, може да се каже дека откако почна учебната година има мало зголемување на бројот на заболени деца, но ситуацијата не е алармантна“, рече Зеќири.

Иако во ковид-центрите посетите се строго забранети, во болницата во Колзе направен е исклучок од ова правило.

Таму децата се придружувани од еден родител, најчесто од мајката.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе