Во болниците низ државата се лекуваат 584 пациенти со ковид-19, од нив 262 се во Скопје

Во ковид центрите во болниците низ целата земја во последните 24 часа пријавено е дека се лекуваат вкупно 584 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, од кои 262 се во Скопје, а 320 во другите градови.

Во истиот период во скопските ковид-центри примени се 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а од нив 6 се примени на интерните клиники, четворица во ГОБ 8 Септември и 10 на Инфективната клиника, додека дома се пуштени 22 оздравени пациенти.

Според податоците од Министерството за здравство, во моментов во ковид-центарот на Кожната клиника се лекуваат 19 пациенти, на Клиниката за неврологија 16, во Институтот за ТБЦ има вкупно 22 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија има 16 пациенти, а на Клиниката за гастроентерохепатологија 12 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 81 болен, на Клиниката за инфективни болести 88 пациенти, а во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 8 пациенти.

Што се однесува до болниците низ државата, најмногу хоспитализирани има во Охрид-65. Во болницата во Битола се лекуваат 20 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19, во болницата во Штип има 35 пациенти, на инфективното одделение во Тетово-15, во Велес 16, а во Куманово 45. Во ковид центарот во Охрид се хоспитализирани 65 пациенти, во Прилеп 20, во Гостивар 17, а во Струга 20. Во болницата во Струмица има 20 пациенти, во Кочани 4, во Кичево 12, Кавадарци 16, во Гевгелија 2 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во болниците низ државата во ковид-центрите има околу 580 празни кревети, а во текот на денот по направените исписи на оздравени пациенти ќе се ослободат дополнителни легла.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе