Во болниците низ државата од ковид-19 се лекуваат вкупно 391 пациент

Во болниците низ државата од ковид-19 се лекуваат вкупно 391 пациент од кои 151 во Скопје, а 240 во другите градови. Утрово имало уште 450 слободни болнички кревети, а од нив 150 во Скопје.

Во Скопје во ковид-центрите на Интерните клиники во моментот се лекуваат 31 пациент, во ГОБ 8 Септември има вкупно 53 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 67 пациенти.

Во однос на болниците низ државата, сѐ уште најмногу хоспитализирани има во Куманово – 43, па во Охрид и Велес по 29. Во болницата во Битола се хоспитализирани 26 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 28 пациенти, а на инфективното одделение во Тетово има 5 пациенти. Во ковид-центарот во Прилеп има 15 пациенти, во Гостивар 7, а во Струга 19 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 14 пациенти, во Кочани 7, во Кичево 7, Кавадарци 7, а во Гевгелија 4 лица позитивни и суспектни на корона вирусот.

Поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти, но доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

 

 

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува последното истражување.

повеќе