Асоцијација на младите лекари

В среда и Филипче ќе присуствува на протестот на „Белите мантили”

Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите – ова е мотото под кое здравствените работници в среда ќе протестираат на хелиодромот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза" во Скопје. Протестот го организира Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти, а присуство потврдиле и министерот за здравство Венко Филипче и од Здружението на медицински сестри и акушерки.

Министерот Филипче за денеска најави нова кординација со министерествата за правда и внатрешни работи, како и почнување кампања против насилството врз лекарите и медиционскиот персонал.

„Преземавме низа мерки. Имавме средба во Министерството за внатрешни работи, ќе ангажираме професионално обезбедување и патролна служба од полицијата околу старата градска болница“, изјаави Филипче.

Од Асоцијацијата сметаат дека обезбедување нема да го реши проблемот, а на ист став е и Здружението на лекари Албанци, кои не биле поканети на средбата со ресорниот министер.

„Цело време сме под напади, како вербални така и физички. Сакаме да побараме итни решенија, овој протест е еден вид револт. Не е идејата да бојкотираме, туку е изразување на незадоволството. Се надевам дека ќе се сфати дека единствената намера на протестот е да се зголеми свеста за опасностите со кои се соочува здравствениот персонал и потребни се мерки за заштита “, велат докторите.

Свое присуство најавија и од Здружението на медицински сестри и акушерки, а поддршка пристигна и од Здружението на лекари Албанци.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе