За 24 часа направени се 997 тестирања

Уште 92 нови случаи на ковид-19, 86 оздравени и тројца починати

Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје-17, Куманово-6, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-7, Струга-3, Велес-2, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-5, Гевгелија-3, Струмица-2, Крива Паланка-1, Кочани-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-13, Свети Николе-4, Кичево-5 и во Неготино-1. Оздравени се 86 пациенти, а починаа тројца, информира Министерството за здравство.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од кои од Скопје-24, Куманово-31, Штип-8, Тетово-3, Гостивар-8, Пробиштип-1, Берово-6, Виница-2 и Делчево-3.

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41) и пациент од Дебар (63) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35) почината вон болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.090,  бројката на оздравени пациенти е 12.235, на починати се 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.238. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.114, активни 754

• Куманово 1.539, активни 262

• Дебар 260, активни 28

• Штип 1.182, активни 106

• Прилеп 520, активни 152

• Тетово 1.251, активни 124

• Струга 595, активни 65

• Велес 278, активни 26

• Битола 225, активни 42

• Охрид 360, активни 45

• Кавадарци 190, активни 51

• Гостивар 822, активни 136

• Гевгелија 61, активни 36 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 82, активни 30

• Крива Паланка 60, активни 20

• Радовиш 45, активни 6

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 160, активни 33

• Пробиштип 89, активни 17

• Демир Хисар 60, активни 2

• Македонски Брод 77, активни 10

• Пехчево 38, активни 31

• Берово 68, активни 46

• Валандово 9, активни 2

• Виница 81, активни 28

• Делчево 102, активни 77 (26 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 22, активни 6

• Свети Николе 302, активни 46

• Кичево 286, активни 47

• Ресен 147, активни 0

• Неготино 48, активни 9 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 997 теста се преку: ИЈЗ-396, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-236,  Биотек-137, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со ПЦР метода -110, лабораторија Лаор –47, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-6, ГАК-9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19, а денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 53, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани  се  2 деца и 1  мајка позитивни на ковид-19, 4 деца и 5 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 21 пациент. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Аеродром - 112

• Чаир – 85

• Гази Баба – 82

• Карпош – 82

• Кисела Вода – 80

• Центар – 76

• Бутел - 52

• Ѓорче Петров – 43

• Шуто Оризари – 31

• Студеничани – 24

• Сарај – 20

• Арачиново – 14

• Илинден – 12

• Сопиште – 7

• Петровец – 7

• Чучер Сандево – 3

• Зелениково - 2

• Странец – 8

• Нераспределен-14

 

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе