Од направени 3.654 тестирања

Уште 868 нови случаи на ковид-19, починаа 15 лица

Од вкупно 3.654 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 868 нови случаи на ковид-19 или 24 отсто од тестираните. Регистрирани се и 397 оздравени пациенти, а починаа 15 лица.

Новите регистрирани случаи на ковид-19 се во Скопје – 424, Прилеп – 72, Куманово – 42, Битола – 34, Охрид – 31, Тетово – 28, Кавадарци – 27, Неготино – 26, Велес – 21, Гевгелија – 20, во Гостивар и Кочани по 15, Штип – 14, во Крива Паланка и Крушево по 11, во Струга и Берово по 10, Струмица – 9, во Валандово и Демир Капија по 8, Богданци – 6, во Кичево и Ресен по 5, во Пробиштип и Демир Хисар по 3, во Радовиш, Македонски Брод и Пехчево по 2 и во Свети Николе, Делчево, Кратово и Дојран по 1.

Регистрирани се 397 оздравени пациенти од кои од Скопје – 178, Прилеп – 36, Тетово – 20, Гевгелија – 17, од Куманово и Струмица по 16, Битола – 15, Велес – 11, Гостивар и Кочани – по 8, Берово – 5, од Штип и Крушево по 4, Валандово – 3, од Ресен, Пробиштип и Богданци по 2 и од Кавадарци, Струга, Кичево, Дебар, Делчево, Виница, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Денеска се пријавени вкупно 15 починати лица, сите починати во болнички услови. Починати се 5 пациенти од Скопје (86г, 81г, 72г, 71г, 64г), по 2 пациенти од Тетово (72г, 59г) и од Охрид (78г, 57г), и по 1 пациент од Прилеп (80г), Куманово (71г), Штип (64г), Кавадарци (65г), Битола (73г) и Неготино (74).

Направените 3.654 тестови се преку: ИЈЗ-707, ЦЈЗ Скопје-70, Авицена-352, Биотек-362, Жан Митрев (Филип Втори)-201, Систина-311, лабораторија Лаор–259, МАНУ-0, Судска медицина-52, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, ГАК-0, Синлаб-77, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.123, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 559.021 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 111.077, бројката на оздравени пациенти е 96.925, на починати е 3.280, а бројот на активни случаи изнесува 10.872.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (нови),  активни случаи (вкупно)

Скопје 424, активни 5.258

Прилеп 72, активни 792

Куманово 42, активни 418

Тетово 28, активни 322

Гостивар 15, активни 251

Штип 14, активни 163

Кавадарци 27, активни 597

Велес 21, активни 295

Битола 34, активни 273

Охрид 31, активни 465

Струмица 9, активни 195

Струга 10, активни 171

Кочани 15, активни 137

Кичево 5, активни 51

Неготино 26, активни 392

Гевгелија 20, активни 302

Свети Николе 1, активни 33

Крива Паланка 11, активни 140

Ресен 5, активни 76

Дебар, активни 16

Радовиш 2, активни 30

Делчево 1, активни 48

Берово 10, активни 50

Пробиштип 3, активни 35

Виница, активни 23

Валандово 8, активни 32

Крушево 11, активни 105

Богданци 6, активни 70

Кратово 1, активни 25

Демир Хисар 3, активни 38

Демир Капија 8, активни 46

Македонски Брод 2, активни 8

Македонска Каменица, активни 2

 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе