Епидемиолошка состојба

Уште 8 лица починаа од ковид-19, 273 новозаразени, 45 реинфекции

Од направени 2.799 тестови, во последните 24 часа регистрирани се 273 лица позитивни на ковид-19, што е приближно 10 проценти од тестираните, а 45 лица по вторпат се заразиле со вирусот. Од компликации од болеста починале 5 лица, а во регистерот на умрени се запишани и три лица кои битката со болеста ја загубиле во периодот од 18 февруари до 5 март. Од Министерството за здравство велат дека едно лице починало во домашни услови, а дека сите осум починати лица имале претходни заболувања.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје новите 273 случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 161, Битола – 21, Прилеп – 16, Кавадарци – 12, Охрид -11, Куманово – 10, Струмица - 6, Тетово и Гостивар – по 5, Кичево – 4, Велес, Штип и Струга – по 3, Кочани, Радовиш и Богданци – по 2, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Валандово, Виница, Крушево и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 233 оздравени пациенти од: Скопје – 139, Битола – 15, Велес – 11, Куманово – 10, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Гостивар и Гевгелија – по 5, Кичево – 4, Тетово, Сруга и Виница – по 3, Струмица, Штип, Кратово и Демир Хисар – по 2, Кочани, Радовиш, Ресен, Свети Николе и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица: 2 починати лица од Прилеп (68г и 43г) и по едно починато лице од Битола (79г), Куманово (81г) и Охрид (73г). Сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица, од Скопје (1), Струмица (1) и Тетово (1), на возраст од 60 до 78 години. Пријавените лица се починати во период од 18.02. до 05.03.2022 година. Од починатите лица две се починати во болнички услови и едно лице во домашни услови.

Направени се 2.799 тестови преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–137, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-82, Биотек-76, Систина-32, лабораторија Лаор-117, Синлаб-17, Ремедика-16, Плодност-27, Генеа-13, Никоб Лаб-228, ВФВ Медикал-68, Ели Медика Плус-28, Ројал Медика–12, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.401.

Досега во земјата се направени вкупно 1.933.837 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.140, бројот на оздравени пациенти е 291.952, на починати е 9.172, а бројот на активни случаи изнесува 2.016.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141.809, Активни 1087
Куманово 16.455, Активни 75
Битола 14.555, Активни 129
Прилеп 13.873, Активни 144
Тетово 13.398, Активни 43
Кавадарци 10.341, Активни 82
Велес 9.621, Активни 40
Гостивар 9.511, Активни 28
Охрид 8.643, Активни 93
Струмица 7.966, Активни 32
Штип 7.948, Активни 17
Кичево 5.517, Активни 37
Кочани 5.016, Активни 23
Струга 4.677, Активни 18
Гевгелија 4.327, Активни 28
Неготино 3.640, Активни 10
Ресен 2.658, Активни 24
Свети Николе 2.612, Активни 5
Радовиш 2.505, Активни 19
Крива Паланка 2.400, Активни 7
Делчево 1.904, Активни 4
Дебар 1.660, Активни 9
Берово 1.636, Активни 5
Валандово 1.470, Активни 10
Виница 1.370, Активни 12
Пробиштип 1.259, Активни 2
Богданци 1.015, Активни 9
Кратово 956, Активни 11
Крушево 916, Активни 6
Демир Хисар 821, Активни 1
Македонски Брод 732, Активни 0
Демир Капија 584, Активни 3
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 483, Активни 1
Дојран 341, Активни 0

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе