Од направени 2.813 тестирања

Уште 509 нови случаи на ковид-19, починаа 9 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 2.813 тестирања регистрирани се 509 нови случаи на ковид-19 и 354 оздравени, а починаа 9 лица. Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 285, Прилеп – 37, Кавадарци – 29, Охрид – 24, Велес – 16, Тетово – 11, во Битола и Крива Паланка по 10, во Струга и Гевгелија по 9, во Куманово и Неготино по 8, во Кочани и Крушево по 7, во Гостивар и Штип по 6, во Ресен, Делчево и Берово по 4, во Пробиштип, Кратово и Богданци по 3, во Свети Николе и Валандово по 2 и во Струмица и Радовиш по 1.

Регистрираните 354 оздравени пациенти се од Скопје – 198 , Куманово – 20, Прилеп – 18, Кавадарци – 17, Тетово – 14, Гевгелија – 11, од Велес и Струмица по 10, Гостивар – 8, Неготино – 6, Крива Паланка – 5, од Радовиш, Берово и Дојран по 4, од Штип, Ресен и Виница по 3, од Битола, Струга, Кочани, Валандово и Кратово по 2 и од Кичево, Делчево, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 1.  

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје  (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид  (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г) и Демир Хисар  (84г). Сите се починати во болнички услови.

Направените 2.813 тестови се преку: ИЈЗ-364, ЦЈЗ Скопје-69, Авицена-284, Биотек-235, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Систина-229, Лаор–163, МАНУ-0, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-80, Ремедика-35, ИБЗД Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1113, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 43.695, активни 3.018

Куманово 5.462, активни 196

Тетово 5.356, активни 225

Прилеп 5.153, активни 492

Гостивар 3.737, активни 116

Штип 3.613, активни 98

Битола 3.376, активни 146

Велес 3.374, активни 218

Охрид 3.158, активни 405

Кавадарци 3.158, активни 466

Струмица 2.661, активни 147

Струга 2.367, активни 164

Кочани 1.792, активни 51

Кичево 1.759, активни 61

Гевгелија 1.138, активни 128

Неготино 1.129, активни 131

Свети Николе 1.102, активни 21

Ресен 799, активни 69

Дебар 788, активни 43

Крива Паланка 796, активни 57

Радовиш 744,активни 34

Делчево 727, активни 190

Берово 638, активни 27

Пробиштип 533, активни 23

Виница 512, активни 20

Валандово 353, активни 20

Кратово 269, активни 33

Демир Хисар 260, активни 12

Крушево 260, активни 55

Македонски Брод 252, активни 7

Богданци 249, активни 23

Демир Капија 235, активни 28

Македонска Каменица 193, активни 4

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 5

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе