Епидемиолошка состојба

Уште 5 лица починаа од ковид-19, нови 252 лабораторски потвдени случаи на заразната болест

Во последните 24 часа од направени 867 лабораториски тестови регистрирани се 252 нови случаи на заразени со вирусот, од тоа 59 лица по втор пат се заразиле. Во регистерот на умрени се запишани пет лица кои битката со болеста ја загубиле во периодот од 18 до 24 август.

Новите 252 случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 127, Кавадарци – 14, Куманово, Битола и Охрид – по 12, Велес – 10, Прилеп – 8, Тетово – 7, Гостивар и Кичево – по 5, Штип, Кочани и Демир Хисар – по 4, Струга, Гевгелија, Делчево и Виница – по 3, Струмица, Неготино, Ресен, Свети Николе, Крива Паланка и Богданци – по 2, Пробиштип, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 426 оздравени пациенти од: Скопје – 202, Охрид – 25, Битола – 24, Куманово – 18, Кавадарци – 15, Велес – 14, Штип и Кочани – по 13, Прилеп – 12, Гевгелија и Струмица – по 11, Струга – 10, Тетово, Гостивар и Крива Паланка – по 8, Кратово – 5, Кичево и Неготино – по 4, Делчево, Виница, Ресен и Берово – по 3, Радовиш, Дебар и Пехчево – по 2, Свети Николе, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирани се 5 починати лица, од Скопје (2), Прилеп (2) и Охрид (1). Починатите лица се на возраст од 59 до 90 години. Сите лица се починати во болнички услови, во  периодот од 18 до 24 август.

Направени се 867 тестови: ИЈЗ-124, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-21, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-16, Биотек-16, Систина-21, лабораторија Лаор-2, Синлаб-4, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-0, Никоб Лаб-12, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 354.

Досега во земјата се направени вкупно 2.147.514 тестирања на ковид-19, а вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 339.492, бројот на оздравени пациенти е 327.780, на починати е 9.473, а бројот на активни случаи изнесува 2.239.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159.645, Активни   965
Куманово    18.027, Активни    95
Битола       17.695, Активни   190
Прилеп      15.335, Активни    94
Тетово       14.388, Активни    54
Кавадарци   11,.941, Активни   103
Велес             10.696, Активни    51
Гостивар      10.236, Активни    32
Охрид             10.156, Активни   134
Струмица       8.742, Активни    34
Штип                8.685, Активни    42
Кичево          6.042, Активни    27
Кочани          5.497, Активни    51
Струга           5.153, Активни    30
Гевгелија         4.828, Активни    63

Неготино        4.106, Активни    30
Ресен                2.997, Активни   14
Радовиш       2.820, Активни    34
Свети Николе  2.774, Активни     8
Крива Паланка 2.622, Активни    22
Делчево        2.143, Активни    42
Берово         1.830, Активни    23
Дебар               1.806, Активни    12
Валандово     1.593, Активни     7
Виница         1.477, Активни   16
Пробиштип     1.296, Активни    1
Кратово         1.096, Активни    9
Богданци        1.093, Активни   12
Крушево        1.018, Активни    7
Демир Хисар       925, Активни   15
Македонски Брод 785, Активни   5
Демир Капија    629, Активни     7
Мак. Каменица   535, Активни   4
Пехчево            515, Активни   6
Дојран              366, Активни   0

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе