Од 2.596 тестирања 23 отсто се позитивни

Уште 39 починати од ковид-19 и нови 603 случаи

Вкупно 2.596 тестирања се направени во последните 24 часа и регистрирани се 603 нови случаи на ковид-19, или 23 проценти од тестираните се позитивни, оздравени се 641 пациент, а починаа 39 лица на возраст од 52 до 91 година, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје –209, Куманово – 62, Струмица – 39, Битола – 38, Охрид – 36, Прилеп – 31, Тетово – 27, Кочани – 21, во Велес и Штип по 19, Кичево – 14, Гостивар – 13, Кавадарци – 11, Радовиш – 8, Струга – 7, Виница – 6, во Крива Паланка и Ресен по 5, во Гевгелија, Валандово и Демир Хисар по 4, во Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево по 3, Берово, во Делчево и Крушево по 2, а во Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1.

Регистрираните 641 оздравен пациент се од Скопје – 197, Охрид – 98, Струга – 48, Прилеп – 41, Битола – 38, Куманово – 35, Велес – 34, Струмица – 26, Штип – 23, Гостивар – 22, Тетово – 20, Кичево – 15, од Кочани и Гевгелија по 8, Радовиш – 6, од Виница и Пробиштип по 5, Ресен – 4, Крива Паланка – 3, од Свети Николе и Берово по 2 и од Пехчево – 1.

Пријавени се вкупно 39 починати лица и тоа 18 од Скопје (52г, 53г, 62г, 66г, 71г, 71г ,73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по 3 починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по 2 лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74г), Велес (79г), Штип (77г), Кочани (71г) и од Пробиштип (63г). Сите се починати во болнички услови.

Направените 2.596 тестови се преку ИЈЗ-514, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–118, МАНУ-150, Жан Митрев (Филип Втори)-100, Авицена-221, Биотек-238, Систина-166, лабораторија Лаор-128, Синлаб - 46, Ремедика-28, Плодност – 32, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 686. Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 66.093, активни 8.203

Куманово 8.246, активни 1.225

Прилеп 8.012, активни 889

Тетово 6.992, активни 655

Битола 5.916, активни 1.224

Велес 5.280, активни 651

Гостивар 5.048, активни 453

Кавадарци 5.046, активни 477

Штип 4.807, активни 452

Охрид 4.793, активни 825

Струмица 3.876, активни 553

Струга 2.894, активни 222

Кочани 2.639, активни 302

Кичево 2.391, активни 293

Гевгелија 2.147, активни 320

Неготино 2.125, активни 226

Свети Николе 1.455, активни 154

Крива Паланка 1.192, активни 89

Ресен 1.181, активни 207

Радовиш 1.059, активни 126

Берово 981, активни 63

Делчево 938, активни 104

Дебар 919, активни 62

Виница 760, активни 112

Пробиштип 760, активни 36

Валандово 646, активни 100

Богданци 476, активни 73

Крушево 463, активни 104

Демир Капија 392, активни 31

Демир Хисар 370, активни 62

Кратово 354, активни 17

Македонски Брод 352, активни 32

Пехчево 259, активни 22

Македонска Каменица 227, активни 14

Дојран 132, активни 14

 

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе