Расте и процентот на новозаразени од тестираните

Уште 24 лица починаа од коронавирусот - 999 новозаразени

Битката со ковид-19 ја загубија уште 24 лица на возраст од 46 до 80 години. Од направените 3.627 тестирања регистрирани се 999 нови случаи, најмногу во Скопје - 539, што е 54 проценти од вкупниот број. Процентот на новозаразени во однос на тестираните се зголемува - на ниво на Македонија изнесува 28 отсто. Во однос на бројот на нови случаи, далеку е помал бројот на тие што оздравеле од болеста - денеска се отпишани 543 пациенти.

Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 3.627 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 539, Прилеп и Битола - по 44, Куманово – 41, Охрид – 38, Кавадарци – 34, Велес – 25, Гевгелија – 23, Тетово – 22, Неготино – 21, Кочани – 20, Крива Паланка – 19, Гостивар – 16, Штип – 15, Струга – 10, од Струмица, Кичево, Пробиштип, Валандово и Крушево - по 8, од Ресен и Делчево - по 7 лица, Берово – 6, Демир Капија – 5, по 4 лица од Свети Николе, Радовиш и Пехчево, од Демир Хисар и Виница - по 3, Кратово – 2, од Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 543 оздравени пациенти од:
Скопје – 240, Охрид – 52, Прилеп – 38, Тетово – 27, Велес, Гевгелија и Струга – по 24, Куманово – 17, Струмица и Битола – по 14, Гостивар – 12, Кочани – 8, Крива Паланка, Пробиштип и Дебар – по 5, Кичево, Крушево и Делчево – по 4, Ресен, Свети Николе и Кратово – по 3, од Штип, Берово, Виница, Демир Хисар и Богданци - по 2, од Неготино, Валандово и Радовиш по 1 лице.

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 46 – 80 години и тоа: 5 пациенти од Прилеп, од Скопје – 4, од Кавадарци – 3, по 2 починати лица од Гевгелија, Гостивар, Кочани и Дебар, по едно починато лице од Куманово, Битола, Штип и Неготино. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.627 тестови преку: ИЈЗ-467, ЦЈЗ Скопје-99, Авицена-387, Биотек-344, Жан Митрев (Филип Втори)-201, Систина-330, лабораторија Лаор–176, Судска медицина-18, ЦЈЗ Битола-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Синлаб-97, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.360, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 571.068 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковис-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 113.929, бројката на оздравени пациенти е 98.676, на починати е 3.364, а бројот на активни случаи изнесува 11.889.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 50.464, активни 5.941
Прилеп 6.166, активни 805
Куманово 6.030, активни 418
Тетово 5817, активни 359
Гостивар 4.089, активни 292
Кавадарци 3.906, активни 638
Штип 3.844, активни 191
Велес 3.782, активни 314
Битола 3.754, активни 321
Охрид 3.621, активни 455
Струмица 2.929, активни 205
Струга 2.530, активни 161
Кочани 1.991, активни 150
Кичево 1.835, активни 57
Неготино 1.618, активни 403
Гевгелија 1.515, активни 297
Свети Николе 1.153, активни 41
Крива Паланка 981, активни 133
Ресен 894, активни 96
Дебар 806, активни 12
Радовиш 784, активни 42
Делчево 771, активни 49
Берово 713, активни 66
Пробиштип 597, активни 46
Виница 542, активни 23
Валандово 417, активни 45
Крушево 381, активни 113
Богданци 346, активни 65
Кратово 303, активни 23
Демир Хисар 303, активни 41
Демир Капија 291, активни 58
Македонски Брод 261, активни 9
Пехчево 200, активни 13
Македонска Каменица 194, активни 2
Дојран 101, активни 5

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе