Дневна ковид - статистика

Уште 23 лица починаа, 467 новозаразени со коронавирусот

Во последните 24 часа уште 14 лица ја загубија битката за живот со коронавирусот, сите во болнички услови, а во регистерот на умрени лица запишани се уште 9 смртни случаи со дијагноза ковид кои починале во перидот по 8 септември. Направени се 3.512 тестирања, а регистрирани се 467 нови случаи на зараза со ковид-19. Во земјава позитивен тест на ковид-19 во моментов имаат 11.962 лица.

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа регистриани се  467 нови случаи на ковид-19 и тоа во:

Скопје – 245, Куманово – 47, Велес – 27, Прилеп – 21, Кавадарци – 17, Кичево – 13, Кочани – 12, Битола – 11, Крива Паланка – 9, Охрид - 8, Тетово и Струмица – по 6, Штип, Радовиш и Валандово – по 5, Кратово и Крушево – по 4, Гостивар, Гевгелија и Демир Хисар – по 3, Неготино, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 2, Струга, Свети Николе, Берово, Богданци и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 496 оздравени пациенти од: Скопје – 269, Куманово – 51, Струмица – 23, Велес – 21, Прилеп – 20, Битола и Тетово - по 15, Штип – 14, Кавадарци и Кичево – по 11, Радовиш, Гостивар и Свети Николе – по 6, Крива Паланка, Гевгелија и Виница – по 4, Пробиштип и Ресен – по 3, Кочани и Делчево – по 2, Охрид , Валандово, Неготино, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 5 починати лица од Скопје (73г, 72г, 70г, 61г и 57г), по 2 починати лица од Тетово (88г и 72г) и Кратово (73г и 66г), по едно починато лице од Демир Капија (69г), Прилеп (90г), Радовиш (55г) и Штип (74г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 9 починати лица, со датум на смрт од 08.09.2021 до 28.09.2021 година. Починатите лица се од по 2 починати лица од Гостивар ,Струмица и Тетово, и по едно починато лице од Скопје, Струга и Кавадарци, на возраст од 64 до 86 години, од пријавените лица 5 се починати во домашни услови, а 4 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.512 тестови преку: ИЈЗ-294, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-57, ЦЈЗ Тетово–42, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-187, Биотек-265, Систина-114, лабораторија Лаор-144, Синлаб-24, Ремедика-29, Плодност–46, Генеа-10, Никоб лаб-426, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-60, Ројал Медика –11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.465.

Досега во земјата се направени вкупно 1.282.666 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 190.463 бројката на оздравени пациенти е 171.871, на починати е 6.630, а бројот на активни случаи изнесува 11.962

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 82.847, Активни 5.596
Куманово 11.303, Активни 937
Тетово 10.803, Активни 918
Прилеп 9.014, Активни 294
Гостивар 7.952, Активни 478
Битола 7.057, Активни 273
Велес 6.179, Активни 324
Охрид 5.915, Активни 522
Кавадарци 5.870, Активни 216
Струмица 5.700, Активни 284
Штип 5.665, Активни 217
Кичево 3.948, Активни 410
Струга 3.775, Активни 365
Кочани 3.218, Активни 148
Гевгелија 2.395, Активни 78
Неготино 2.309, Активни 38
Свети Николе 1.874, Активни 107
Ресен 1.528, Активни 90
Радовиш 1.506, Активни 92
Дебар 1.447, Активни 113
Крива Паланка 1.409, Активни 88
Берово 1.206, Активни 29
Делчево 1.118, Активни 68
Виница 1.022, Активни 47
Пробиштип 909, Активни 35
Валандово 811, Активни 31
Кратово 555, Активни 54
Богданци 545, Активни 12
Крушево 526, Активни 19
Македонски Брод 466, Активни 28
Демир Хисар 435, Активни 23
Демир Капија 409, Активни 6
Пехчево 312, Активни 4
Македонска Каменица 296, Активни 18
Дојран 139, Активни 0

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе