Уште 21 заразен со ковид-19, нема починати во последните 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 773 тестови, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19: Скопје – 9, Битола – 5, Кавадарци и Охрид – по 2, Штип, Кичево и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (21), регистрирани се 5 реинфекции.

Регистриран e 71 оздравен пациент од: Битола – 21, Скопје – 16, Кавадарци и Охрид - по 7, Кичево – 5, Прилеп и Берово – по 4, Куманово – 2, Штип, Кочани, Неготино, Ресен и Демир капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (66г) и Штип (80г).

Лицата се починати во домашни услови.

Лицата за починати се регистрирани во период од 29.04.-01.05.2022 година.

Направени се 773 тестови преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-28, Авицена-22, Биотек-26, Систина-20, лабораторија Лаор-23, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-12, Генеа-0, Никоб Лаб-114, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 400.

Досега во земјата се направени вкупно 2.023.422 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а бројот на активни случаи изнесува 572.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145.626, Активни 280
Куманово 16.632, Активни 6
Битола 15.372, Активни 130
Прилеп 14.150, Активни 24
Тетово 13.449, Активни 8
Кавадарци 10.641, Активни 17
Велес 9.762, Активни 6
Гостивар 9.579, Активни 6
Охрид 8.845, Активни 17
Струмица 8.056, Активни 8
Штип 8.029, Активни 17
Кичево 5.622, Активни 12
Кочани 5.074, Активни 2
Струга 4.716, Активни 2
Гевгелија 4.401, Активни 3
Неготино 3.678, Активни 2
Ресен 2.718, Активни 5
Свети Николе 2.626, Активни 2
Радовиш 2.528, Активни 0
Крива Паланка 2.413, Активни 0
Делчево 1.976, Активни 6
Дебар 1.673, Активни 0
Берово 1.658, Активни 11
Валандово 1.485, Активни 0
Виница 1.391, Активни 3
Пробиштип 1.266, Активни 1
Богданци 1.019, Активни 0
Кратово 965, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе