Состојбата со епидемијата сѐ поалармантна

Уште 19 лица ја загубија битката со коронавирусот

Во последните 24 часа 19 пациенти починаа како последица од компликации од ковид-19. Од направени 2.789 тестирања регистрирани се уште 541 позитивен случај на вирусот. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.646.

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на ковид-19 во:

Скопје – 290, Прилеп – 43, Тетово – 22, Охрид – 21, Гостивар - 19, Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 16, Велес - 15, Штип и Струмица – по 13, Ресен – 12, Неготино – 10, Куманово – 7, Богданци - 5, Кочани и Свети Николе – по 4, Струга, Пробиштип и Демир Капија - по 3, Валандово и Пехчево – по 2, Кичево и Радовиш – по 1.

Регистриран е 521 оздравен пациент од:
Скопје – 166, Прилеп – 72, Охрид – 54, Кавадарци – 47, Неготино – 40, Куманово – 28, Тетово и Кочани – по 18, Велес, Струга и Крива Паланка – по 15, Гевгелија – 5, Богданци – 4, Крушево – 3, Битола, Пробиштип, Виница, Демир Хисар, Кратово, Демир Капија и Пехчево - по 2, Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Берово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица, на возраст од 55 – 89 години и тоа: 11 пациенти од Скопје, од Куманово и Кавадарци - по 2 починати лица и по едно починато лице од Охрид, Струмица, Неготино и Берово. 18 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Направени се 2.789 тестови преку: ИЈЗ-696, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-354, Биотек-345, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина-335, лабораторија Лаор–412, Судска медицина-1, ЦЈЗ Битола-96, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Синлаб-39, Ремедика-17, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 251, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 566.183 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.646, бројката на оздравени пациенти е 97.687, на починати е 3.319, а бројот на активни случаи изнесува 11.640.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 49.775, активни 5.695
Прилеп 6.101, активни 824
Куманово 5.983, активни 410
Тетово 5.790, активни 371
Гостивар 4.070, активни 301
Кавадарци 3.845, активни 616
Штип 3.818, активни 186
Велес 3.753, активни 324
Битола 3.710, активни 306
Охрид 3.577, активни 464
Струмица 2.918, активни 225
Струга 2.518, активни 174
Кочани 1.954, активни 130
Кичево 1.825, активни 52
Неготино 1.591, активни 389
Гевгелија 1.495, активни 318
Свети Николе 1.147, активни 42
Крива Паланка 961, активни 131
Ресен 887, активни 93
Дебар 804, активни 17
Радовиш 780, активни 39
Делчево 763, активни 47
Берово 705, активни 60
Пробиштип 588, активни 43
Виница 538, активни 22
Валандово 408, активни 38
Крушево 372, активни 110
Богданци 337, активни 73
Демир Хисар 300, активни 40
Кратово 300, активни 26
Демир Капија 282, активни 49
Македонски Брод 260, активни 8
Пехчево 196, активни 9
Македонска Каменица 194, активни 2
Дојран 101, активни 6

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе